Wirus małpiej ospy wykryty na przedmiotach. Badacze wyjaśniają, czy można się zarazić

2022-07-06 12:00

Na przedmiotach znajdujących się w szpitalnych pokojach i w łazienkach pacjentów chorujących na małpią ospę naukowcy z Niemiec wykryli DNA wirusa. I zalecają dezynfekcję powierzchni, których dotykają chorzy, chociaż nie oznacza to wcale, że ktoś, kto dotyka tych przedmiotów, mógłby się zarazić.

Wirus małpiej ospy wykryty na przedmiotach. Badacze wyjaśniają, czy można się zarazić
Autor: Getty Images

Na łamach pisma „Eurosurveillance” naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf opisali badanie, w którym sprawdzili obecność wirusa małpiej ospy na różnych powierzchniach i przedmiotach, z którymi styczność mieli chorzy pacjenci.

Wirus znajdował się na wszystkich badanych powierzchniach

Niemieccy badacze przypominają, że potwierdzone do tej pory zakażenia wynikały głównie z bezpośredniego, bliskiego kontaktu z osobami, które miały widoczne objawy choroby. Niemal nie było natomiast danych na temat znaczenia epidemicznego przedmiotów, z którymi stykali się chorzy. Badacze pobrali więc próbki z różnych powierzchni w pokojach szpitalnych, w których przebywali chorzy (dane zbierano w dwóch niemieckich szpitalach).

Wyniki ich zaskoczyły: z pomocą metody PCR na każdej powierzchni wykryli wirusa w liczbie do 100 000 kopii na cm kwadratowy. Z wielu powierzchni udało im się również wyizolować nie tylko DNA, ale także same wirusy. Najwięcej śladów wirusa było na desce sedesowej i umywalce, wirusowe DNA miały też m.in. ręczniki czy pościel.

W ten sposób raczej nie sposób się zarazić

Jak podkreślają badacze, obecność wirusa na powierzchniach, z którymi mieli styczność chorzy nie oznacza jeszcze możliwości zakażenia innych osób. Obecnie brakuje rozstrzygających danych dotyczących wirusa potrzebnej do zainfekowania, jednak badacze zakładają, że jest ona znacząco wyższa, niż w przypadku ospy prawdziwej

„Pomimo wysokiego zanieczyszczenia powierzchni wirusem, nawet w ilości do 10 tys. kopii na cm kwadratowy oraz udanej izolacji wirusów z powierzchni zawierających milion kopii wirusa, nasze wyniki nie udowadniają, że zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z tymi powierzchniami” - powiedział Dominik Nörz, główny autor publikacji.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Mimo to należy zachować ostrożność - zdaniem naukowców środki bezpieczeństwa powinny być dobierane do indywidualnych przypadków.

Jak oceniają: "oprócz regularnego czyszczenia pokojów, regularna dezynfekcja miejsc często dotykanych dłońmi i innymi obszarami skóry przez chorych poddawanych opiece oraz dezynfekcja narażonych powierzchni przynajmniej środkami o aktywności wirusobójczej wobec wirusów otoczkowych może ograniczyć obecność wirusa na tych powierzchniach i przez to zmniejszyć ryzyko szpitalnych zakażeń”.