Wielki przełom w leczeniu koronawirusa? Może pomóc kombinacja znanych leków

2022-08-11 10:56

Poszukiwanie leku na COVID-19 to obecnie jedno z ważniejszych zadań, jakie realizują ośrodki badawcze na całym świecie. Może najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców okaże się przełomem w walce koronawirusem. Według nich kombinacja znanych leków może pomóc się z nim uporać.

Lekarz w kombinezonie ochronnym na oddziale intensywnej terapii w szpitalu
Autor: Getty Images

Terapia przeciw COVID-19 może stać się niezawodna dzięki właściwemu łączeniu leków – tak twierdzą naukowcy z University of Kent w Wielkiej Brytanii. Swoim odkryciem podzielili się na łamach czasopisma "Journal of Infection".

W ramach przeprowadzonej analizy zbadali wrażliwość różnych wariantów Delta i Omikron na różne kombinacje czterech zatwierdzonych preparatów z interferonem-beta (betaferonem) – kolejną przeciwwirusową substancją, która potrafi wydzielać ludzki organizm. Dzięki temu udało im się znaleźć odpowiednie połączenie leków, które w trakcie badania okazało się skuteczne w zapobieganiu tworzenia się nowych wariantów SARS-CoV-2.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Te leki mogą pomóc w walce z COVID-19. Nowe ustalenia naukowców

Te doniesienia naukowe skomentował jeden ze współautorów projektu, prof. Martin Michaelis, stwierdzając, że te "wyniki mogą pomóc w ulepszeniu terapii pacjentów wrażliwych na COVID-19 i w unikaniu pojawiania się opornych na leczenie wirusów".

Grupa naukowców testowała połączenie leków z betaferonem, takich jak: remdesiwir, molnupirawir, paxlovid oraz aprotynina. Jakiś czas temu w innej analizie odkryli, że aprotynina może pomagać chorym w walce z COVID-19.

Wyniki pokazują, że wyjątkowo efektywne działanie wykazało połączenie betaferonu z molnupirawirem, paxlovidem i aprotyniną. Brytyjscy naukowcy podkreślili, że skuteczność remdesiwiru w interakcji z betaferonem wzrosła niewiele. Jak dodali, z tego samego powodu prawdopodobnie niewielką różnicę powodowało w innych analizach dodanie przeciwwirusowego interferonu do terapii remdesiwirem.

Nowa terapia może utrudnić mutowanie wirusa

Uczeni z Univeristy of Kent zachęcają inne środki badawcze do dalszego testowania kombinacji wymienionych trzech leków z interferonem. Do tego odniósł się prof. Jindrich Cinatl z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie. Stwierdził, że jeśli ich wyniki uda się potwierdzić u pacjentów, to ma nadzieję, że zostaną opracowane lepsze terapie, pomocne w ograniczaniu powstawania niebezpiecznych wariantów COVID-19.

To odkrycie brytyjskich naukowców ma kluczowe znaczenie. Mimo spadku liczby hospitalizacji i zgonów uzyskanego dzięki szczepieniom przeciw COVID-19, wiele osób wciąż cierpi na niedobory odporności. Dla nich wirus jest poważnym zagrożeniem. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że ma on zdolność do mutowania i uodparniania się na leczenie.