Long covid - wykryto trzy podtypy. Wiadomo jakich objawów dotyczą

2022-08-08 10:50

Objawy COVID-19 nie ograniczają się tylko do czasu zakażenia koronawirusem. Coraz częściej się słyszy o występowaniu powikłań i objawów pojawiających się długo po wyzdrowieniu. Przyczyna występowania long covid nie jest jeszcze znana. Naukowcom udało się jednak wyodrębnić trzy rodzaje długiego covid. Każdy typ ma charakterystyczne objawy.

Zmęczona kobieta w pracy
Autor: Getty Images

Naukowcy odkryli 3 podtypy long covid. "Zrozumienie podstawowych przyczyn tych podtypów może pomóc w znalezieniu strategii leczenia" - podkreśla dr Claire Steves, jedna z autorek badania.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Czym jest long covid?

Long covid, czyli długi covid-19 to zespół długotrwale występujących objawów zakażenia koronawirusem. Powikłania po COVID-19 pojawiaą się po około 4 tygodniach od ustąpienia objawów wywołanych zakażeniem koronawirusem. Mogą utrzymywać się one przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Objawy te mogą pojawić się również kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Wszystkich objawów jest bardzo dużo, bo ponad 200. "Długoterminowe skutki przejścia COVID-19 pojawiają się na taką skalę, że mogą przekroczyć możliwości systemów opieki zdrowotnej, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach" - alarmują badacze.

Trzy podtypy long covid

Na podstawie danych z aplikacji ZOE COVID, której użytkownicy zgłaszali swoje dolegliwości związane z COVID-19, wyodrębniono trzy rodzaje długiego covid.

Analiza dotyczyła 1459 osób, które zgłaszały objawy covid-19 przez ponad 84 dni lub 12 tygodni między sierpniem 2020 a marcem 2022r.

Najwięcej objawów pocovidowych zgłaszanych przez pacjentów dotyczyła układu nerwowego. Wśród nich były m. in. zmęczenie, mgła mózgowa, bóle głowy. Ten typ long covid był najczęstszym wśród wariantu Alfa oraz wariantu Delta.

Drugi typ długiego covid dotyczy objawów ze strony układu oddechowego. Najczęstszymi zgłaszanymi objawami był ból w klatce piersiowej oraz duszność. Najwięcej zgłoszeń tych objawów miało miejsce podczas pierwszej fali pandemii.

Trzeci typ long covidu obejmuje objawy fizyczne. Najczęściej zgłaszanymi były kołatanie serca, bóle mięśni, problemy z wypadaniem włosów oraz pojawianie się mian na skórze. W tej grupie badacze zaobserwowali najcięższe i najbardziej wyniszczające objawy wielonarządowe.

Według naukowców podtypy long covid były podobne zarówno u osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Jednak ryzyko wystąpienia powikłań po zakażeniu COVID-19 było mniejsze u osób zaszczepionych.

Autorzy badania twierdzą, że analiza " "otwiera to nowe drogi badań, które pozwolą lepiej zrozumieć COVID-19 i wspomagać badania kliniczne, które mogą złagodzić długoterminowe skutki choroby".