Dwa ważne objawy long COVID. Dostrzeżesz je w oczach

2022-07-20 8:39

Czas powrotu do zdrowia po przejściu zakażenia COVID-19 jest inny u każdego. U niektórych infekcja może powodować objawy trwające wiele dni i miesięcy po pokonaniu choroby. Kilka z mniej znanych objawów long COVID ma związek ze wzrokiem. Jeśli dostrzegasz je u siebie, koniecznie porozmawiaj o nich ze specjalistą.

oko
Autor: Getty Images

Większość osób, która przeszła zakażenie wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni. Jednak to, że podczas infekcji COVID-19 początkowo miałeś łagodne symptomy, wcale nie oznacza, że nie dotkną cię długotrwałe problemy zdrowotne. Eksperci podkreślają, że skutki zakażenia mogą dotykać wielu różnych układów.

Do najczęściej występujących objawów long COVID zalicza się zmęczenie, duszności, mgła mózgowa czy trudności w zasypianiu. Niektóre osoby skarżą się na ból lub ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy uszne czy zmiany w odczuwaniu węchu i smaku.

Osoby z long COVID mają także problemy ze wzrokiem. Specjalista wyjaśnia, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Dwa ważne objawy

Dyrektor kliniczny Association of Optometrists dr Peter Hampson wyjaśnia, że niektórzy pacjenci długo po przejściu zakażenia zgłaszają problemy ze wzrokiem takie jak zmęczenie oczu i zmiany widzenia. Ekspert tłumaczy: "Covid może powodować zakrzepy krwi i może prowadzić do podobnych wyników, jak te obserwowane w cukrzycy i nadciśnieniu, gdzie siatkówka może zostać uszkodzona, co jest znane jako retinopatia".

Dr Hampson podkreśla, że kiedy siatkówka zostaje pozbawiona tlenu z powodu zablokowania, pęknięcia lub wycieku naczyń krwionośnych, może to skutkować powikłaniami związanymi z uszkodzeniem pola widzenia lub pogorszeniem jego ostrości. Specjalista zaznacza, że jeśli zauważasz u siebie problemy ze wzrokiem, koniecznie powinieneś udać się do optometrysty i przeprowadzić odpowiednie badania.

Ekspert podkreśla, że wczesne interwencje zapewniają dostęp do potrzebnego leczenia i lepsze rezultaty dla zdrowia oczu.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Kto jest bardziej podatny?

Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że niektóre osoby mogą być bardziej podatne na long COVID niż inne. Są to m.in. osoby wymagające hospitalizacji podczas zakażenia koronawirusem, a także pacjenci mający inne schorzenia przed zachorowaniem. Eksperci wskazują także na osoby, które się nie zaszczepiły oraz ludzi cierpiących na wieloukładowy zespół zapalny (MIS) podczas lub po przejściu zakażenia COVID-19.