Te oznaki organizm wysyła przed odejściem. 5 sygnałów nadchodzącej śmierci

2022-08-17 12:57

Jak rozpoznać, że ktoś jest bliski śmierci? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Szczególnie tych, które towarzyszą najbliższym w długiej i nierzadko wyniszczającej chorobie. Istnieją znaki, które mogą wskazywać, że nadchodzi nieuchronny koniec.

mężczyzna leżący w szpitalnym łóżku
Autor: Getty Images

Reakcja organizmu i zachowania danej osoby mogą pomóc w ustaleniu, czy śmierć jest blisko. Często mówi się, że osoba, która umiera, odczuwa to. Jak śmierć mogą rozpoznać jej najbliżsi? Wystarczy być uważnym i obserwować.

Każdy organizm jest inny, podobnie jest w przypadku śmierci. Niektórzy ludzie mogą odejść szybciej, inni będą umierać stopniowo. Ustalenie, czy rozpoczął się już okres umierania, wiąże się z wnikliwą obserwacją danej osoby. Sygnały świadczące o tym, że koniec jest bliski, mogą pojawić się na kilka miesięcy przed śmiercią. Inne można rozpoznać na kilka tygodni, a nawet godzin przed odejściem. Wiele zależy od chorób, z jakimi zmaga się dana osoba, ale umieranie zazwyczaj jest wieloetapowym procesem.

Niektórzy zaczynają rozmyślać nad swoim życiem, a inni starają się dokończyć i zamknąć nierozwiązane sprawy. Są jednak znaki, które mogą wskazywać, że śmierć jest blisko.

1. Zwiększone zmęczenie i słabość

Niższy poziom energii i zwiększone osłabienie organizmu często jest spowodowane utratą apetytu. Wówczas proste czynności takie jak rozmowa, zmiana ubrania, a nawet samodzielne siedzenie, mogą być dla chorego wyzwaniem. Często mogą im towarzyszyć powolne ruchy i potrzeba pomocy przy zmianie pozycji.

2. "Głód powietrza"

Śmierci często towarzyszą problemy z oddychaniem. U pacjentów zauważalne są duszności, niekiedy opisywane jako "głód powietrza", który wielu określa jako przerażające pragnienie pełniejszego oddychania. Mogą wystąpić okresy szybkiego i płytkiego oddechu, po którym następują powolne i ciężkie momenty bezdechu, zwane oddechami Cheyne-Strokesa. Wydzielina, która gromadzi się w jamie ustnej i gardle, może powodować głośne bulgotanie nazywane "grzechotką śmierci".

3. Utrata apetytu

Kiedy organizm się "wyłącza", jego potrzeby energetyczne maleją. Osoba może odmówić jedzenia bądź pokusić się tylko o kilka kęsów. Pod sam koniec życia, chory może mieć trudności z połykaniem pokarmów i odmawiać przyjmowania płynów.

Psychika a choroba nowotworowa

4. Obrzęk kończyn

Zatrzymanie płynów w organizmie powoduje obrzęki nóg i stóp. Przewlekła niewydolność serca, niewydolność nerek, choroby wątroby stają się wówczas niemożliwe do opanowania. Nerki przestają skutecznie pracować. Jeśli pacjent jest przykuty do łóżka, opuchliznę można zauważyć również na rękach i biodrach.

Chociaż widok ukochanej osoby odmawiającej jedzenia, słabnącej i niknącej w oczach jest bolesny, to część naturalnego procesu umierania. Warto okazać jej w tym czasie cierpliwość i zrozumienie.

5. Zmiany w oddawaniu moczu

Odwodnienie obniża ciśnienie krwi, co prowadzi do pogorszenia pracy nerek, a w związku z tym zmniejszeniem ilości wydalanego moczu. W konsekwencji często prowadzi to do niewydolności nerek. Mocz zagęszcza się, jego kolor może przyjmować ciemniejszą barwę i mieć silny zapach.

Może nastąpić także utrata kontroli pęcherza i/lub jelit. Wraz z postępującą niewydolnością nerek, która skutkuje gromadzeniem się moczu i innych produktów przemiany materii w organizmie, może dojść do ograniczenia czujności umysłowej.