Nawyki związane z piciem kawy, które sprawiają, że szybciej się starzejesz. Dietetyk ostrzega

2022-07-18 15:18

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka kawy. Badania wykazują, że picie tego napoju niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Ale okazuje się, że niektóre nawyki związane z piciem kawy mogą sprawiać, że będziemy się szybciej starzeć. Tych błędów nie powinniśmy popełniać.

kawa
Autor: Getty Images

Kawa nie ma zbyt dobrej reputacji. Jej przeciwnicy podkreślają, że zawarta w niej kofeina może niekorzystnie wpływać na zdrowie i uzależniać, a jej ciemny kolor to zły wybór dla szkliwa zębów. Jednak kawa to nie tylko kofeina i powinniśmy o tym pamiętać.

Ten napój zawiera ważne substancje takie jak antyoksydanty. Działa przeciwzapalnie, jest bogaty w kwas chlorogenowy, który obniża poziom cukru we krwi. Ostatnie badania wykazały, że picie kawy może nawet wydłużać życie.

Ale niektóre nawyki związane ze spożywaniem kawy mogą sprzyjać starzeniu się. Ekspertka Lisa Moskovitz, która jest certyfikowanym dietetykiem i dyrektorem generalnym NY Nutrition Group, wyjaśnia, jakich zachowań powinniśmy się wystrzegać podczas picia ulubionego napoju.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Kawa zamiast śniadania

Wiele osób pomija śniadanie i myśli, że może zastąpić je kubkiem kawy. Jak podkreśla ekspertka: "Pominięcie najlepszego czasu na posiłek może prowadzić do mniej odżywczej diety". Z kolei nieprawidłowa dieta może wpływać na gorsze odżywienie skóry i organizmu, co wpływa na szybsze starzenie się.

Moskovitz zaleca, aby sięgać po śniadanie składające się ze świeżych owoców, pełnych ziaren i orzechów lub nasion, czyli zestawu pełnego błonnika i przeciwutleniaczy.

Pijesz kawę w dzień i w nocy

Jeśli zastanawiasz się, kiedy pić kawę, to eksperci nie mają wątpliwości. Najlepiej trzymać się poranka. Nawet jeśli kofeina nie pobudza cię specjalnie, to nie oznacza byś pił kawę przed snem albo w nocy.

Zdaniem certyfikowanego dietetyka: "Kofeina jest środkiem pobudzającym, który spożywany przed snem zakłóci odpowiedni odpoczynek. Zły sen może siać spustoszenie w regeneracji, układzie odpornościowym, nastroju, energii, metabolizmie". A to może odbić się na szybszym starzeniu się organizmu.

Wybierasz kawę, a nie wodę

Nieodpowiednie nawodnienie odbija się nie tylko na wyglądzie naszej skóry, ale na ogólnym stanie zdrowia. Jeśli pijesz duże ilości kawy, a do tego sięgasz po nią częściej niż po wodę, to recepta na odwodnienie.

Lisa Moskovitz dodaje, że odwodnienie "może negatywnie wpłynąć na skórę, trawienie, poziom energii, wchłanianie składników odżywczych, a nawet stawy".

Sięgasz po złe dodatki

Jeśli preferujesz czarną kawę, wszystko jest w porządku. Ale jeśli lubisz do niej dodawać różnego rodzaju dodatki takie jak cukier albo śmietanka, to może odbić się na twoim zdrowiu. Im więcej ich dodajesz, tym gorzej.

Dietetyk ostrzega: "Umiarkowane ilości cukru w twojej diecie są w porządku, ale przesadzanie z ilością może się kumulować z czasem. Z wiekiem możemy doświadczać znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi czy stanów zapalnych, które mają wpływ na rozwój wielu schorzeń".

Wybieranie słodzików to także nie najlepszy pomysł. - Nieodżywcze substancje słodzące, takie jak sukraloza i aspartam, mogą zaszkodzić poziomowi insuliny, zdrowiu jelit, co wpływa na wszystkie ważne szlaki w organizmie i prowadzi do większej ochoty na słodycze przez cały dzień – tłumaczy dietetyk.