Wesprzyj lokalny biznes w czasie pandemii. 6 rad, aby twój fryzjer nie zbankrutował

2020-05-05 10:27

Z powodu pandemii nie działają zakłady fryzjerskie, zamknięte są kwiaciarnie i szewc, u którego wymieniałaś fleki. Wiele z nich zbankrutuje, jeśli kryzys szybko się nie skończy. Oto 6 sposób na to, aby wesprzeć lokalne firmy i pomóc im przetrwać pandemię.

Wesprzyj lokalny biznes w czasie pandemii. 6 sposobów, aby twój fryzjer nie zbankrutował
Autor: Getty images

Kryzys wywołany pandemią dotknął wszystkich, ale najbardziej małe firmy i zakłady usługowe, które albo w ogóle musiały zamknąć chwilowo swoją działalność, albo „ledwo ciągną”, bo liczba ich klientów drastycznie spadła. W obu przypadkach właściciele walczą o życie swoich biznesów.

Rząd w ramach zapobiegania kryzysowe i uruchomił wsparcie dla mikro- małych i średnich przedsiębiorstw, które ma wynieść 75 mld złotych. Dużą pomocą jest też zwolnienie ich z płacenia ZUS-u i inne ulgi, ale i tak wielu małym, lokalnym firmom grozi bankructwo.

Każdy z nas może im pomóc. Zobacz, jak wspierać osiedlowy sklepik czy lokalną firmę ogrodniczą, aby nie upadła i podniosła się z kryzysu. Oto sześć sposobów, aby pomóc małym firmom utrzymać się na powierzchni podczas kryzysu koronawirusowego.

Spis treści

  1. 1 Kupuj w małych sklepach
  2. 2 Zamów jedzenie na wynos
  3. 3 Zamawiaj lokalnie on line
  4. 4 Wspieraj finansowo, jeśli możesz
  5. 5 Kup voucher na przyszłość
  6. 6 Zostaw dobrą recenzje

1 Kupuj w małych sklepach

Robiłaś do tej pory zakupy w wielkim supermarkecie? Rozejrzyj się wokół siebie i sprawdź, czy nie ma obok twojego domu małego warzywniaka czy prywatnego sklepu z kosmetykami. Małe sklepiki i tak od lat walczą z konkurecją sklepów wielkopowierzchniowych, ale w tej chwili jest im wyjątkowo trudno.

Idąc na zakupy do prywatnego sklepu, wesprzesz jej właściciela, a przy okazji może okaże się, że marchewka w takim sklepie jest świeższa nic w supermarkecie?

To samo dotyczy warsztatów samochodowych czy pralni. Zamiast jeździć do dużych sieciówek, zajrzyj do prywatnego zakładu, który znajduje się obok ciebie i daj mu zarobić. 

2 Zamów jedzenie na wynos

Wiele małych restauracji zamknęło się na czas pandemii, ale są i takie, które próbują przetrwać oferując teraz dania na wynos. Nawet jeśli nie masz teraz potrzeby stołowania się na mieście, bo pracujesz zdalnie, raz na jakiś czas, zamów jedzenie w pobliskiej knajpce. To dla niej szansa na przeczekanie trudnego czasu.

Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? OFICJALNE DANE

Kiedy będą otwarte siłownie, baseny i kluby fitness?

3 Zamawiaj lokalnie on line

Wiele firm ogrodniczych, miejscowych producentów żywności, rolników i hodowców, którzy zazwyczaj wystawiali swoje produkty na bazarach czy targach, musiała zrezygnować ze swojej działalności.

Część z nich przeniosła się na działalność on line i sprzedaje warzywa i owoce wraz z dowozem do domu. Sprawdź w internecie i na lokalnej grupie facebookowej, do której należysz - może znajdziesz ogłoszenie rolnika, który dowozi teraz swoje produkty pod wskazany adres? Skorzystaj i  zamów coś u niego.  

4 Wspieraj finansowo, jeśli możesz

W internecie pojawiło się wiele grup wsparcia dla osób, które z powody pandemii musiały zamknąć swój biznes. Pomysłu na zarabianie szukają też sami poszkodowani: instruktorzy fitness, którzy prowadzą zajęcia on-line, nauczyciele języków dających lekcje przez skype'a czy psycholodzy, którzy doradzają zdalnie swoim pacjentom.

Robią to za darmo, ale często podają numer konta, na który dobrowolnie można wpłacić jakąś sumę, jeśli korzystasz z takich zajęć i jesteś z nich zadowolona.

Powstały również grupy wsparcia dla różnych grup zawodowych, na które można wpłacać niewielkie sumy. Sprawdź, czy twoja ulubiona kosmetyczka lub krawcowa nie szuka wsparcia i wpłać parę gorszym - jeśli oczywiście cię na to stać.

5 Kup voucher na przyszłość

Wiele lokalnych firm i zakładów próbuje przetrwać oferując klientom vouchery, do zrealizowania za jakiś czas, gdy nasze życie wróci już do normy. Możesz kupić voucher do fryzjera, dzięki platformie HelpYourSalon.com, ale również wyjazd do pensjonatu agroturystycznego.

Możesz zafundować taki voucher sobie, ale to również fajny prezent dla kogoś, kto akurat w czasie pandemii ma urodziny lub imieniny.    

6 Zostaw dobrą recenzje

Jeśli skorzystałaś z jakiejś lokalnej firmy lub zarobiłaś zakupy u miejscowego producenta żywności i byłaś zadowolona, napisz o tym na FB. Podaj informację sąsiadom lub mieszkańcom osiedla na lokalnej grupie, że to sprawdzona i dobra firma.

Sonda
Czy uważasz, że trzeba wspierać małe firmy i robisz to w czasie pandemii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki