Wczesne objawy raka tarczycy łatwo pomylić z przeziębieniem. Co powinno cię zaniepokoić?

2022-06-06 9:53
Wczesne objawy raka tarczycy łatwo pomylić z przeziębieniem. Co powinno cię zaniepokoić?
Autor: Getty Images

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 3,5 tys. nowych przypadków raka tarczycy. Wcześnie wykryty jest niemal całkowicie wyleczalny - ale kluczowe znaczenie ma tu stadium zaawansowania nowotworu. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na raka tarczycy - zwłaszcza, że bardzo łatwo jest je pomylić z objawami banalnych dolegliwości.

Rak tarczycy to jeden z łagodniejszych nowotworów. I wcale nie jest taki rzadki, jak powszechnie się uważa - zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Nowotworów to dziewiąty najczęściej diagnozowany wśród kobiet nowotwór złośliwy. Zachorować może każdy, jednak rak tarczycy wykrywany jest najczęściej wśród osób w wieku 20-50 lat.

Wczesne objawy raka tarczycy mogą być mylące

Istnieją różne typy raka tarczycy - najczęstszym, bo obejmującym nawet 80 proc. wszystkich zachorowań, jest rak brodawkowaty tarczycy, a drugim w kolejności (10-15 proc. zachorowań) -  rak pęcherzykowy tarczycy. Objawy, jakie daje guz powstający w gruczole tarczowym zazwyczaj są podobne. 

Najczęstsze objawy raka tarczycy to:

  • zgrubienia lub guzki wyczuwalne z przodu szyi przez skórę
  • zmiany w brzmieniu głosu
  • chrypka, która nie ustępuje
  • trudności z połykaniem
  • przewlekły kaszel
  • powiększone węzły chłonne na szyi
  • ból i obrzęk szyi (niekiedy sięgający uszu)
  • uczucie, że obcisłe kołnierzyki stają się zbyt ciasne. 
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

W jaki sposób diagnozuje się raka tarczycy?

Powyższe objawy nie zawsze świadczą o raku tarczycy - jednak jeśli się pojawią, konieczne jest ich zbadanie przez lekarza. Ten - po zebraniu wywiadu i badaniu palpacyjnym szyi - w celu postawienia diagnozy powinien zlecić określone badania.

Przy podejrzeniu raka tarczycy podstawowym badaniem jest USG tarczycy, które pozwoli ocenić wygląd i stan tarczycy, a także rozmiar i wygląd guza - nie wszystkie zmiany na tarczycy można bowiem wykryć za pomocą dotyku. USG pozwoli stwierdzić, czy oprócz guzka, który lekarz wyczuwa, na tarczycy są również inne zmiany.

W zależności od wyglądu i wielkości guza lekarz może zlecić również biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy, która pozwoli ocenić, czy guzek jest łagodny, czy złośliwy (zwykle odbywa się ona pod kontrolą USG, dzięki czemu można pobrać komórki guza ze zmiany, która wygląda na najbardziej podejrzaną). Lekarz może również zlecić badanie markerów kalcytoniny i CEA - ich podwyższone stężenie może wskazywać na raka rdzeniastego tarczycy.