Ważny komunikat GIF. Popularny lek na objawy grypy i przeziębienia znika z aptek

2023-01-27 10:17

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu leku stosowanego w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Decyzja organu dotyczy wycofania produktu na terenie całego kraju i otrzymała rygor natychmiastowej wykonywalności.

Ważny komunikat GIF. Popularny lek na objawy grypy i przeziębienia znika z aptek
Autor: Getty Images Ważny komunikat GIF. Popularny lek na objawy grypy i przeziębienia znika z aptek

Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym, z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie, nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia – czytamy w decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofaniu znanego leku.

Powód wycofania leku Febrisan

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu leku stosowanego w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Chodzi o popularny środek – Febrisan. Jak informuje GIF, w produkcie wykryto wadę jakościową.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

  • Febrisan (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum)(750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący,
  • numer serii: 100401
  • termin ważności: 04.2023
  • podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Energivej 15, 5260 Odense S, Dania.

GIF poinformował, że przyczyną wycofania produktu jest przekroczenie dla parametru zawartość paracetamolu oraz kwasu askorbowego, czyli dwóch z trzech substancji czynnych leku. Decyzja Inspektoratu otrzymała rygor natychmiastowej wykonywalności.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Febrisan – co to za lek?

Febrisan to popularny lek przeznaczony do leczenia symptomów przeziębienia i grypy. Lek składa się z trzech substancji czynnych. Chodzi o paracetamol, kwas askorbinowy i fenylefryny chlorowodorek.

Lek ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Preparat stosuje się w leczeniu objawów takich jak gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok i bóle głowy.

Febrisanu nie powinny stosować osoby mające uczulenie na substancje czynne preparatu, a także pozostałe jego składniki. Co więcej, nie jest zalecany u pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę, niewydolność wątroby i nadczynność tarczycy.