Dobra wiadomość dla przyjmujących lek z witaminą D. Nowy zamiennik już w aptekach

2022-11-22 9:26

Jakiś czas temu MZ poinformowało o braku dostępności leku z witaminą D. Pacjenci przyjmujący lek Alfadiol czekają na wznowienie produkcji tego preparatu. Jednak zanim to nastąpi, od teraz możliwe będzie zakupienie jego kolejnego zamiennika. Nowy lek o nazwie Alfacalcidol Softgel jest już dostępny w aptekach.

Ważna informacja dla pacjentów stosujących ten lek z witaminą D. Nowy zamiennik już dostępny w aptekach
Autor: Getty Images Do aptek trafił zamiennik Alfadiolu.

Alfadiol to lek, który stosuje się w leczeniu wielu schorzeń: osteoporozy, krzywicy, niedoczynności przytarczyc oraz przewlekłej choroby nerek. Substancją czynną leku jest alfakalcydol, czyli syntetyczna pochodna witaminy D. Niestety, produkcja leku w Polsce została zawieszona. Wciąż nie ma informacji kiedy lek będzie ponownie dostępny.

Na szczęście pacjenci mogą odetchnąć z ulgą. Jak podaje portal gdziepolek.pl, do aptek trafił kolejny zamiennik Alfadiolu. Tym lekiem jest Alfacalcidol Softgel.

Poradnik Zdrowie: osteoporoza

Data wznowienia produkcji Alfadiolu wciąż nie jest znana

Według komunikatu ministra zdrowia z 22 września 2022 roku "Z uwagi na zaprzestanie przez podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline produkcji leku Alfadiol, obecnie występują problemy z zapewnieniem dostępności leku z powyższą substancją. Z inicjatywy Ministra Zdrowia zostały podjęte działania, aby utrzymać produkcję leku w Polsce, w wyniku czego został podpisany w tej sprawie list intencyjny pomiędzy firmami GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma S.A.".

Wciąż jednak nie jest wiadome kiedy zostanie wznowiona produkcja Alfadiolu.

W komunikacie poinformowano, że obecnie produkty z substancją Alfacalcidolum są sprowadzane do Polski i dystrybuowane przez następujące hurtownie farmaceutyczne:

  • InPharm (produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg)
  • Genesis Pharm (produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg, Alfacalcidol Kappler kapsułki 0,25 mcg, 0,5 mcg oraz 0,1 mcg)
  • PharmaVitae (produkt: Alfadiol, kapsułki miękkie po 0,25 mcg oraz 1 mcg).
  • Natomiast produkt z substancją Calcitriolum jest dystrybuowany przez hurtownię: Sun Farm (produkt: Decostriol kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg).

"W celu zapewnienia kontynuacji terapii należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, który podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku" - czytamy w oświadczeniu.