Wariant Delta wkrótce wywoła kolejną falę pandemii? ECDC ostrzega

2021-06-24 7:52

Już za kilka miesięcy wariant Delta koronawirusa wywoła kolejną falę pandemii, a do końca sierpnia będzie odpowiedzialny za 90 proc. wszystkich nowych przypadków COVID-19 w Unii Europejskiej, ostrzegł dr Andrea Ammon, dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Wariant ten jest dużo bardziej zaraźliwy, niż dominujący do niedawna brytyjski wariant koronawirusa. Ale jest i dobra wiadomość.

wariant delta
Autor: Getty Images

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało ostrzeżenie dotyczące wariantu Delta koronawirusa (do niedawna określanego jako wariant indyjski). Zdaniem ekspertów wariant ten rozprzestrzenia się nawet o 64 proc. łatwiej niż dawny wariant brytyjski (obecnie wariant Alfa).

Jak ostrzegł szef ECDC, najnowsze modele rozwoju epidemii przewidują, że wariant Delta będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i za 90 proc. jeszcze przed końcem wakacji. Stanie się więc wariantem dominującym w Europie.

Jak czytamy w komunikacie, który wydało ECDC: "W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż Alfa (Β.1.1.7) i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji. Ponadto istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę dwudawkowego cyklu szczepienia, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż przed innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Jednak pełne szczepienie zapewnia prawie równoważną ochronę przed wariantem Delta".

Eksperci ostrzegają, że jesienią to wariant Delta może być odpowiedzialny za nadejście kolejnej fali epidemii, która rozmiarem może być zbliżona do tej fali, jaka miała miejsce w drugiej połowie 2020 roku.

W komunikacie napisano: "Scenariusze modelowe wskazują, że jakiekolwiek złagodzenie w miesiącach letnich rygorystycznych środków przeciwepidemicznych, które obowiązywały w UE na początku czerwca, może prowadzić do szybkiego i znaczącego wzrostu dziennych zakażeń we wszystkich grupach wiekowych, z towarzyszącym wzrostem liczby hospitalizacji oraz zgonów, potencjalnie osiągając ten sam poziom co jesienią 2020 roku, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki" .

Ale jest też dobra wiadomość. Ryzyko zakażenia wariantem Delta jest niskie dla osób, które zostały w pełni zaszczepione (wysokie natomiast w przypadku niepełnego szczepienia lub jego braku). Dlatego zdaniem ekspertów agencji sposobem na to, by uniknąć kolejnej fali pandemii jest zaszczepienie wszystkich osób narażonych na ciężki przebieg Covid-19.

"W celu uzyskania maksymalnej ochrony w jak najkrótszym czasie, zaleca się, aby osoby o najwyższym ryzyku ciężkiego przebiegu Covid-19 otrzymały drugą dawkę szczepionki w możliwie najkrótszym czasie po podaniu pierwszej dawki" - zalecono w komunikacie.

gen. Grzegorz Gielerak: Przy takiej liczbie zaszczepionych czwartą falę mamy na pewno [Super Raport]
Choroby zakaźne - test wiedzy
Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki