Wariant Delta - objawy zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa

2021-06-16 11:24 Katarzyna Hubicz

Wariant Delta to nowe określenie na indyjski wariant koronawirusa, który w Polsce obecny jest od 2 maja. Jakie są objawy zakażenia wariantem Delta? Czy objawy zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa są inne niż objawy zakażenia pozostałymi wariantami?

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Wariant Delta to określenie indyjskiego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2, oznaczonego również symbolem B.1.617. Wariant ten odpowiada obecnie za nowe przypadki COVID-19 w Indiach - w tym kraju codziennie notuje się kilkaset tysięcy nowych zachorowań.

Wariant Delta - objawy zakażenia

Wariant Delta daje nieco inne objawy, niż koronawirus odkryty w Wuhan. Zdaniem brytyjskich ekspertów objawy te do złudzenia przypominają objawy ostrego przeziębienia. Mogą im towarzyszyć problemy żołądkowe. 

Możliwe objawy zakażenia wariantem Delta to:

  1. ból głowy
  2. ból gardła
  3. gorączka
  4. katar
  5. światłowstręt
  6. zaczerwienione, piekące oczy
  7. utrata węchu i smaku
  8. problemy żołądkowe: nudności, wymioty
  9. biegunka
  10. wysypka

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że w przypadku indyjskiego wariantu koronawirusa gorączka pojawia się dopiero po kilku dniach od wystąpieniu pozostałych objawów lub nie pojawia się wcale.

Dlatego zakażenie tym wariantem łatwo pomylić z inną infekcją, zwłaszcza, że w przypadku tej mutacji wyjątkowo nasilone są objawy pozornie nie wskazujące na COVID-19, takie jak problemy żołądkowe. 

Warszawa walczy z mutacją DELTA sprzętem za milion! Tak wygląda laboratorium WSSE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE