Wariant Delta - objawy zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa

2021-06-16 11:24

Wariant Delta to nowe określenie na indyjski wariant koronawirusa, który w Polsce obecny jest od 2 maja. Jakie są objawy zakażenia wariantem Delta? Czy objawy zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa są inne niż objawy zakażenia pozostałymi wariantami?

Indyjski wariant koronawirusa - objawy zakażenia
Autor: Getty Images
Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Wariant Delta to określenie indyjskiego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2, oznaczonego również symbolem B.1.617. Wariant ten odpowiada obecnie za nowe przypadki COVID-19 w Indiach - w tym kraju codziennie notuje się kilkaset tysięcy nowych zachorowań.

Wariant Delta - objawy zakażenia

Wariant Delta daje nieco inne objawy, niż koronawirus odkryty w Wuhan. Zdaniem brytyjskich ekspertów objawy te do złudzenia przypominają objawy ostrego przeziębienia. Mogą im towarzyszyć problemy żołądkowe. 

Możliwe objawy zakażenia wariantem Delta to:

  1. ból głowy
  2. ból gardła
  3. gorączka
  4. katar
  5. światłowstręt
  6. zaczerwienione, piekące oczy
  7. utrata węchu i smaku
  8. problemy żołądkowe: nudności, wymioty
  9. biegunka
  10. wysypka

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że w przypadku indyjskiego wariantu koronawirusa gorączka pojawia się dopiero po kilku dniach od wystąpieniu pozostałych objawów lub nie pojawia się wcale.

Dlatego zakażenie tym wariantem łatwo pomylić z inną infekcją, zwłaszcza, że w przypadku tej mutacji wyjątkowo nasilone są objawy pozornie nie wskazujące na COVID-19, takie jak problemy żołądkowe. 

Warszawa walczy z mutacją DELTA sprzętem za milion! Tak wygląda laboratorium WSSE

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki