W upały rośnie ryzyko kamieni nerkowych. Tak je zmniejszysz
Wyższe temperatury mogą sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych. Szczególnie u tych osób, które mają predyspozycje do kamicy nerkowej – zauważyli lekarze ze Stanów Zjednoczonych. Na szczęście można podjąć kroki, aby zapobiec tej przypadłości. Ekspertka zdradza, co robić.
Kilka lat temu amerykańscy lekarze odnotowali wzrost liczby pacjentów zgłaszających się na leczenie kamicy nerkowej trzy dni po przejściu fali upałów. W tym celu zbadali kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów, którzy mieszkali m.in. w Atlancie, Chicago, Dallas czy Filadelfii. Wnikliwie analizowali nie tylko zgłaszane dolegliwości, ale także dane dotyczące pogody.
Upał sprzyja kamicy nerkowej
Specjaliści znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego ta choroba uaktywnia się szczególnie latem? Dzieje się tak, ponieważ wysokie temperatury często powodują odwodnienie organizmu. W rezultacie to może prowadzić do wyższego stężenia poziomu wapnia i innych minerałów w moczu, takich jak szczawiany, fosforany i moczany. To właśnie one sprzyjają powstawaniu kamicy nerkowej, która powoduje tak silny ból – często porównywany do boleści odczuwanych podczas porodu.
Na szczęście można zapobiegać rozwojowi tej choroby, szczególne w upalne dni. Głos zabrała Megan Bollner, certyfikowana asystentka lekarza na oddziale urologii w UT Southwestern Medical Center. "Wiele czynników ryzyka kamicy nerkowej jest pod naszą kontrolą, a zmiana nawyków żywieniowych może mieć duże znaczenie" – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym placówki medycznej ekspertka.
Jak zmniejszyć ryzyko kamicy nerkowej podczas upałów?
Specjalistka zaleciła, by spożywać więcej płynów, czyli od 8 do 12 szklanek wody dziennie, ponieważ woda to paliwo dla nerek. Przy występujących upałach nawodnienie jest niezwykle ważne – należy pamiętać, by wszędzie zabierać ze sobą wodę. Według Bolner woda z cytryną lub limonką może zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Dlatego, że zawarty w niej cytrynian wiąże się z wapniem i pomaga blokować tworzenie się kamieni nerkowych.
Ekspertka podkreśla, że odpowiednia dieta może uchronić przed rozwojem tej choroby. Należy ograniczyć zatem spożycie soli, białka zwierzęcego (np. czerwonego mięsa, podrobów), napojów alkoholowych, sardynek i skorupiaków. Ale za to jeść dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych.