Twoje nerki odetchną z ulgą. Wystarczy wprowadzić w życie tych kilka prostych zasad

2023-03-17 14:45

Nerki są narządem, o który należy szczególnie dbać. Wszystko dlatego, że posiadają tzw. rezerwę czynnościową. Oznacza to, że zanim wystąpią jakiekolwiek objawy ze strony chorych nerek, to uszkodzeniu musi ulec ok. 3/4 całej objętości miąższu. Poznaj 8 sprawdzonych tipów, które pozwolą zachować twoje nerki w zdrowiu.

Twoje nerki odetchną z ulgą. Wystarczy wprowadzić w życie tych kilka prostych zasad
Autor: Getty Images Wprowadź w życie tych 8 zasad, a twoje nerki ci za to podziękują.

Nerki pełnią wiele istotnych funkcji dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są odpowiedzialne za filtrację, usuwanie toksyn wraz z moczem, regulację pH oraz poziomu soli i potasu w organizmie. Ponadto stymulują wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za regulację ciśnienia krwi oraz produkcji czerwonych krwinek. Nerki są również odpowiedzialne za aktywację witaminy D w organizmie. Dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w zdrowiu. Oto 8 wskazówek, dzięki którym nauczysz się, jak dbać o nerki.

Sprawdź, jak dbać o nerki

8 sposobów na zdrowe nerki

Zadbaj o swoją aktywność

Regularna aktywność fizyczna to nie tylko sposób na utrzymanie wagi. Ćwiczenia wpływają na obniżenie ciśnienia krwi oraz poprawiają pracę serca. Ma to duży związek z nerkami, gdyż choroby serca predysponują do rozwoju przewlekłej choroby nerek.

Kontroluj poziom cukru

Wysoki poziom glukozy we krwi może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Kiedy komórki nie są w stanie wykorzystać glukozy z krwi, nerki muszą ją filtrować, pracując ze zdwojoną siłą. Takie obciążenie pracy nerek może doprowadzić do ich poważnych uszkodzeń. Dlatego warto regularnie badać poziom cukru we krwi. Jest to bardzo ważne, w szczególności dla diabetyków.

Mierz ciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi sprzyja uszkodzeniom nerek. Jeśli twoje ciśnienie krwi przekracza wynik 140/90, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nadciśnienie tętnicze odbija się nie tylko na pracy nerek, lecz również innych narządów, dlatego kluczowe jest wprowadzenie odpowiedniej formy leczenia tego schorzenia.

Dbaj o swoją wagę

Osoby otyłe mają skłonność do cukrzycy oraz nadciśnienia, które, jak wcześniej wspomniano, mogą negatywnie wpłynąć również na nerki.

Unikaj wysokokalorycznych i przetworzonych produktów. Sięgaj po żywność o niskiej zawartości sodu. Jedz dużo ryb, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

Zadbaj o nawodnienie organizmu

Picie wody pomaga usunąć sód oraz toksyny z nerek. Zmniejsza też ryzyko rozowju chorób przewlekłych nerek. Dlatego staraj się wypijać ok. 8 szklanek wody dziennie. Jeśli masz kamienie nerkowe, tym bardziej zadbaj o zwiększoną ilość wody w codziennej diecie.

Zrezygnuj z palenia papierosów

Palenie tytoniu uszkadza naczynia krwionośne, co może doprowadzić do spowolnienia przepływu krwi w organizmie oraz do nerek. Palenie zwiększa również ryzyko rozwoju raka nerek. Dlatego, by zachować zdrowie, lepiej pozbądź się tego nałogu.

Nie przesadzaj z lekami przeciwbólowymi

Nadmierne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym popularnego ibuprofenu i naproksenu, może uszkodzić nerki. Zgodnie z zaleceniami National Kidney Foundation, leków przeciwbólowych nie powinno przyjmować się dłużej niż 10 dni w przypadku bólu, a w przypadku gorączki - dłużej niż 3 dni.

Ponadto przyjmowanie więcej niż 8 tabletek aspiryny dziennie może doprowadzić do trwałego ograniczenia czynności nerek.

Badaj nerki, zwłaszcza, jeśli jesteś w grupie ryzyka

Osoby, u których w rodzinie pojawiły się problemy z nerkami lub rak nerek, powinny regularnie wykonywać badania przesiewowe nerek. Pamiętaj - wcześnie wykryta choroba ma większe szanse na wyleczenie.