W szpitalach przybywa mężczyzn z bolesną erekcją. Niektórzy mają nawet po 90 lat

2022-12-07 14:36

Wzrasta liczba mężczyzn, którzy zgłaszają się do szpitali z bolesnymi, długotrwałymi erekcjami. Dane pochodzące z Wielkiej Brytanii wskazują, że z tego powodu w ubiegłym roku odnotowano 393 przyjęć. W tym roku zaobserwowano wzrost takich przypadków aż o 21 proc.

W szpitalach przybywa mężczyzn z bolesną erekcją. Niektórzy mają nawet po 90 lat
Autor: Getty Images W szpitalach przybywa mężczyzn z bolesną erekcją. Niektórzy mają nawet po 90 lat

Priapizm - tak właśnie nazywany jest gwałtowny i bolesny, długo utrzymujący się wzwód u mężczyzny, niebędący związany z podnieceniem czy stymulacją seksualną. Jest to dolegliwość, która musi być skonsultowana z lekarzem. Wyróżnia się dwa rodzaje priapizmu, a właściwe rozpoznanie ma ogromne znaczenie, ponieważ leczenie obu postaci tej przypadłości jest różne.

Większość przypadków priapizmu nie ma określonej przyczyny. Do bolesnego wzwodu może dojść na skutek:

Przypadki wymienione w The Sun w dużej mierze dotyczą zażycia leków na potencję.

Trafiają do szpitala z bolesnym wzwodem

W samej Wielkiej Brytanii, w odniesieniu do ubiegłego roku, takich przypadków przybyło o 21 proc. Średnia wieku pacjentów z bolesnymi wzwodami wynosi 41 lat. Jak podaje The Sun, niektórzy pacjenci mają 70, 80, a nawet 90 lat.

Wzwód spowodowany zatrzymaniem krwi w penisie potrafi trwać godzinami. Za większość takich zdarzeń odpowiada nadużywanie środków na potencję. Podobne efekty przynosi zażywanie nielegalnych substancji, jak m.in. kokaina czy metamfetamina.

Wielu mężczyzn odważyło się przełamać wstyd i skorzystać z fachowej pomocy medycznej, m.in. dzięki programowi telewizyjnemu "Embarrassing Bodies Channel 4".

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

British Association for Sexual Health (Brytyjskie Stowarzyszenie Zdrowia Seksualnego i HIV) alarmuje: "Jeśli taki stan nie jest leczony, może prowadzić do blizn i trwałych zaburzeń erekcji”.

Jak uśmierzyć ból?

Przypadki priapizmu powinny być konsultowane z lekarzem. Z racji tego, że jest to nagła sytuacja, z którą pacjent nie może czekać na wizytę u urologa, najlepiej zgłosić się na SOR lub do lekarza pierwszego kontaktu.

W walce z bólem pomocne mogą okazać się okłady z lodu. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Nuno Albuquerque z brytyjskiej grupy ds. leczenia uzależnień powiedział: „Zażywanie substancji, takich jak kokaina może prowadzić do zwiększonego popędu płciowego, ryzykowanych zachowań i obniżonych zahamowań (...) Dlatego dla niektórych osób cierpiących na priapizm nadużywanie viagry w połączeniu z nielegalnymi substancjami może wywołać bolesny wzwód”.