W 2050 roku liczba nowotworów wzrośnie aż o 77%. Na liście głównie trzy rodzaje raka
Pomimo rozwoju medycyny nowotwory wciąż stanowią duży problem. Z każdym rokiem widzimy, jak przesuwa się choćby granica wieku w przypadku raka jelita grubego. Chorują coraz młodsi. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem nie ma dobrych wieści. Szacuje się, że w 2050 roku liczba chorych drastycznie wzrośnie. Sprawdzamy dlaczego.
Tylko w 2022 roku diagnozę raka płuc usłyszało 2,5 mln ludzi na całym świecie. 2,3 mln kobiet dowiedziało się, że ma raka piersi, a rak jelita grubego dotknął 1,9 mln osób. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która jest częścią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), alarmuje, że prognozy na przyszłość są znacznie gorsze.
Na tego raka umierano najczęściej. Zatrważające statystyki IARC
Z najnowszych danych wynika, że kiedy dochodziło do śmierci na skutek nowotworu, to najczęściej powodem był rak płuc. Zgodnie ze statystykami IARC w 2022 roku to właśnie ta choroba odpowiadała za 1,8 mln wszystkich zgonów spowodowanych jakimś typem nowotworu. Natomiast z powodu raka jelita grubego zmarło 900 tys. ludzi, a 670 tys. z powodu raka piersi.
Jest jednak jeden pozytywny wydźwięk nowych danych. Otóż statystyczna długość pięcioletniego przeżycia, czyli rokowania kiedy pacjent żyje pięć lat od chwili postawienia diagnozy, w 2022 roku dotyczyła 53 mln osób. W porównaniu do 2020 roku odnotowano lekki wzrost, ponieważ dwa lata wcześniej wskaźniki te dotyczyły nieco ponad 50 mln pacjentów.
Prognozy na 2050 rok. Dlaczego coraz więcej osób będzie mieć raka?
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem wskazuje, że wzrost zachorowań na raka odnotowuje się na całym świecie. Tylko w 2022 roku odnotowano kolejne 20 mln zupełnie nowych chorych. Niestety z obecnych prognoz wynika, że w 2050 roku nastąpi wzrost o 77%, a trudną diagnozę usłyszy 35 mln ludzi rocznie.
IARC podkreśla, że już jedna na pięć osób zachoruje na raka, a zatem wystarczy wyobrazić sobie, że siedzimy w niewielkim gronie rodziny, czy znajomych, gdzie jedna z tych osób doświadczy choroby nowotworowej.
Niepokojące są także szacunki dotyczące przeżywalności. Otóż IARC szacuje, że w 2050 roku z powodu raka umrze jeden na 9 mężczyzn i jedna na 12 kobiet. Powodów tak niepokojących statystyk jest kilka. Specjaliści wskazują, że jedną z przyczyn jest fakt, że żyjemy coraz dłużej i wbrew pozorom jest nas coraz więcej.
Nieodłącznym elementem pogarszającego się stanu zdrowia są jak zawsze czynniki środowiskowe w tym choćby zanieczyszczenie powietrza. Eksperci wskazują, że niewłaściwa dieta, palenie papierosów, czy picie alkoholu od zawsze ma fatalne skutki.
Warto także zwrócić uwagę na występowanie nowotworów z podziałem na płeć. IARC wskazuje, że wśród mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuc, prostaty i jelita grubego. U kobiet zaś jako pierwszy wymienia się rak piersi, później płuc, a jako trzeci rak jelita grubego.
Nie czekaj na objawy. Badaj się!
Przypominamy, że nowotwory bardzo często przez długi czas nie dają żadnych objawów. Dotyczy to zarówno raka jelita grubego, raka trzustki, piersi jak i wielu innych chorób. Ratunkiem jednak jest profilaktyka. Zwlekając z badaniami do momentu kiedy pojawią się jakieś dolegliwości, narażamy nie tylko zdrowie, ale i życie.
Wykonując kolonoskopię, mammografię, cytologię, a także badając prostatę, zwiększamy szanse na całkowite wyleczenie i unikamy śmierci. Nowotwór w zaawansowanym stadium, czyli w momencie gdy pojawiają się pierwsze objawy, jest znacznie trudniejszy do wyleczenia.
Profilaktyka 40 Plus to jedna z propozycji badań przesiewowych. Program ten został ponownie przedłużony i obowiązuje do końca roku, więc warto sprawdzić, czy nic nam nie dolega. A jeśli na co dzień nasza dieta zawiera dużo przetworzonej żywności, tłuszczu, cukru i konserwantów to czas na zmianę nawyków. Aktywność sportowa, rzucenie palenia i rezygnacja z alkoholu to kolejne kroki do poprawy stanu zdrowia i zredukowania ryzyka wystąpienia nowotworów.