Program "Profilaktyka 40 Plus" potrwa dłużej. Jakie badania zrobisz za darmo?
Płyną dobre wieści z resortu zdrowia. Program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus" zostanie wydłużony. 18 maja pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, który przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na badania diagnostyczne. Za darmo można sprawdzić swój stan zdrowia. Sprawdź, na jakie badania możesz się zgłosić.
Program "Profilaktyka 40 plus" ruszył 1 lipca 2021 roku, w ramach którego osoby powyżej 40. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Dzielą się ona na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Resort zdrowia chce go wydłużyć do 30 czerwca 2024 roku i w związku z tym przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia. Poinformował też, że trafił on do konsultacji społecznych.
Lista badań w ramach programu "Profilaktyka 40 plus"
Wydane rozporządzenie umożliwi skorzystanie z darmowych badań diagnostycznych przez osoby objęte programem. Jest jeden warunek – od udzielenia świadczeń opieki medycznej po raz pierwszy w ramach programu powinno upłynąć co najmniej 12 miesięcy.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 40. roku życia mogą skorzystać ze wspólnego pakietu badań obejmującego:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocenę rytmu serca.
Pacjenci powyżej 40. roku życia mogą też skorzystać z oddzielnych badań. W przypadku pakietu dla kobiet mogą zostać wykonane badania takie jak:
- badanie ogólne moczu,
- morfologia krwi obwodowej,
- oznaczenie poziomów glukozy we krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego lub wykonanie pełnego profilu lipidowego,
- badanie kreatyniny,
- oznaczenie aktywności enzymów - ALT, AST i GGTP,
- stężenie kwasu moczowego we krwi,
- badanie na obecność krwi utajonej w kale.
Natomiast pakiet diagnostyczny dla mężczyzn obejmuje następujące badania:
- badanie ogólne moczu,
- morfologię krwi obwodowej,
- oznaczenie poziomów glukozy we krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego lub wykonanie pełnego profilu lipidowego,
- badanie kreatyniny,
- oznaczenie aktywności enzymów - ALT, AST i GGTP,
- stężenie kwasu moczowego we krwi,
- badanie na obecność krwi utajonej w kale.
- marker PSA tzw. specyficzny antygen gruczołu krokowego.
Co przewiduje jeszcze projekt nowelizacji?
Rozporządzenie ma też wprowadzić zmiany w dotychczasowych zasadach funkcjonowania wspomnianego programu. Od 1 lipca 2023 roku zostanie uruchomiona centralna elektroniczna rejestracja, która ma m.in. uprościć zgłoszenie pacjenta na badania i umożliwi łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów. Co więcej, ma być także ułatwić zmianę lub rezygnację ze zgłoszenia. Celem tych zmian jest przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenie zdrowotne w ramach "Profilaktyka 40 plus".
Projekt nowelizacji obejmuje także poszerzenie katalogu instrumentów, które umożliwiają zapisanie się na badania diagnostyczne za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub infolinii. Kiedy rozporządzenie będzie obowiązywać? Jak wynika z informacji, rozporządzenie wejdzie w życie na następny dzień od ogłoszenia.
Projekt nowelizacji dotyczący programu "Profilaktyka 40 Plus" dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.