Uważaj w szczególności podczas upałów. Te objawy nie każdy umie rozpoznać

2024-06-23 8:35

Temperatury za oknem zaczynają rosnąć, więc wiele osób chętnie będzie chłonąć słoneczko. Warto jednak pamiętać, że taka letnia pogoda wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W szczególności jeśli chodzi o nawodnienie. Tych objawów nie należy ignorować.

Uważaj w szczególności podczas upałów. Te objawy nie każdy umie rozpoznać
Autor: fot. Getty Images Uważaj w szczególności podczas upałów. Te objawy nie każdy umie rozpoznać

Uważaj podczas upałów. Odwodnienie to nie przelewki

Już od dawna podkreśla się wagę przyjmowania płynów. W szczególności jest to ważne w upalne dni, ponieważ może wówczas szybciej dojść do odwodnienia. Dochodzi do niego kiedy zużywamy lub tracimy więcej płynów, niż przyjmujemy. Nasz organizm nie ma wtedy wystarczającej ilości wody i innych płynów, by kontynuować normalne funkcjonowanie. Jeśli zaniechamy uzupełnienia tych płynów, będziemy mieli właśnie do czynienia z odwodnieniem.

Ten stan może dotknąć każdego, choć jest szczególnie niebezpieczny jeśli chodzi o małe dzieci i osoby starsze. Co więcej, najczęstszą przyczyną odwonienia u najmłodszych są wymioty i biegunka. Starsze osoby mają natomiast naturalnie mniejszą ilość wody w organizmie i mogą cierpieć na schorzenia lub przyjmować leki zwiększające ryzyko odwodnienia. 

Odwodnienie może wystąpić jednak w każdej grupie wiekowej, jeśli nie nawadniamy się odpowiednio - w szczególności w trakcie upałów. Jeśli dołożymy do tego również intensywne ćwiczenia, szybko zaczniemy tracić duże ilości wody.

Odwodnienie może być zarówno ciężkie, jak i łagodne. To drugie można zazwyczaj spokojne wyleczyć w zaciszu własnego domu. Wystarczy przyjmować więcej płynów. Ciężkie odwodnienie natomiast będzie niestety wymagało udania się do szpitala. Jakich objawów powinniśmy wyglądać przy odwodnieniu?

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Jakie są objawy odwodnienia? Mogą przypominać inne schorzenia

Wbrew powszechnej opinii pragnienie nie zawsze jest wiarygodnym wczesnym objawem zapotrzebowania organizmu na wodę. Wiele osób nie odczuwa pragnienia, aż nie zostanie odwodnionych. Objawy odwodnienia mogą się od siebie różnić w zależności od wieku lub stopnia odwodnienia. Jeśli doświadczamy łagodnego lub umiarkowanego odwodnienia, prawdopodobnie zaczniemy odczuwać:

 • zmęczenie
 • zwiększone pragnienie
 • suchość w ustach
 • mniejszą produkcję łez
 • suchą skórę
 • Zawroty i ból głowy
 • zmniejszone oddawanie moczu.

Jeśli chodzi natomiast o ciężkie odwodnienie, to objawy obejmują:

 • nadmierne pragnienie
 • szybki tętno
 • podkrążone oczy
 • ciemny mocz
 • brak produkcji potu
 • pomarszczoną skórę.

Jak widać, wiele z tych objawów nie krzyczy od razu "odwodnienie" i łatwo jest je pomylić z innymi schorzeniami. Ważne jest więc, by przyjmować odpowiednią ilość płynów, w szczególności podczas upałów.

Najlepszą strategią na odwodnienie jest picie dużej ilości płynów. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego napoju z elektrolitami, możemy w prosty sposób przygotować go samodzielnie w domu. Potrzebować będziemy do tego litra wody, 6 łyżek cukru i 1/2 łyżeczki soli. Całość wystarczy dokładnie wymieszać i wypić. Trzeba jednak pilnować dokładnych ilości produktów. 

Warto również pamiętać, że w przypadku odwodnienia powinniśmy unikać napojów gazowanych, alkoholu, słodkich soków i kofeiny, ponieważ mogą one pogorszyć nasze odwodnienie.

Sonda
Pijesz wodę butelkowaną?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki