Uważaj na to, jakie kupujesz preparaty na kleszcze i komary. GIS ostrzega

2022-06-09 16:00

Kleszcze atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Skutki ugryzienia przez te małe, czarne pajęczaki mogą być bardzo poważne. Aby się przed nimi chronić, sięgamy po różne preparaty i środki. Należy jednak uważać z ich doborem. Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, nie wszystkie repelenty przeciw kleszczom, komarom i innym owadom trafiają legalnie do sprzedaży. Część z nich może wykazywać niepożądane działanie i stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Preparaty na kleszcze i komary
Autor: Getty Images

"Mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia"

W ochronie przeciw kleszczom czy komarom można stosować wiele różnych preparatów m.in. aerozole, kremy i produkty roll-on, olejki, emulsje, opaski czy plastry. Niestety część z nich może nie wykazywać pożądanego działania. W przypadku, gdy okażą się skuteczne, mogą być z kolei niebezpieczne dla zdrowia.

Jak ostrzega, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), należy zachować szczególną ostrożność, kupując preparaty na kleszcze i komary w sklepach. "Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia" – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W przypadku sprzedaży środków biobójczych obowiązują przepisy zgodnie z art. 29 rozporządzenia 528/20212 i art. 5 ustawy i produktach biobójczych. Wymagane jest również pozwolenie na udostępnianie i stosowanie na rynku.

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Kupujesz preparaty na komary i kleszcze w sieci? Nie rób tego

Jak sprawdzić, czy dany preparat przeciw kleszczom, komarom i innym owadom spełnia wymagania i został dopuszczony do obrotu? Przed zakupem najlepiej zapoznać się z Wykazem Produktów Biobójczych, który został udostępniony na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Nie należy kupować tego rodzaju preparatów, jak podkreśla GIS, w internecie, w nieautoryzowanych kanałach dystrybucji oraz od podmiotów, które nie prowadzą oficjalnej działalności gospodarczej.