Unijny certyfikat covidowy: czym jest, jak wygląda i co daje paszport covidowy?

2021-06-01 12:56 Katarzyna Hubicz

Unijne certyfikaty covidowe, czyli paszporty covidowe będą ważne we wszystkich państwach członkowskich UE i z założenia już od wakacji 2021 r mają ułatwiać podróże po krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii COVID-19. Czym jest paszport covidowy, kto będzie mógł go otrzymać i w jaki sposób? Jakie dane będzie zawierać unijny certyfikat covidowy i dlaczego warto go mieć?

Unijny Certyfikat COVID (inna nazwa to paszport covidowy) określany bywa niekiedy jako "paszport szczepionkowy". Ta ostatnia nazwa jest myląca: szczepienie to tylko jedna z opcji, by móc taki paszport uzyskać. W Polsce zaświadczenie to nazywane będzie jeszcze inaczej - jak zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej, nie będzie to paszport, lecz certyfikat.

Unijny certyfikat covidowy można od 1 czerwca pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Oznacza to, że osoby spełniające określone warunki będą już mogły korzystać z niego w najbliższe wakacje. Formalny start systemu nastąpi 1 lipca i od tego dnia wszystkie kraje UE będą uznawały ten certyfikat. 

Spis treści

 1. Czym jest unijny certyfikat covidowy?
 2. Unijny certyfikat covidowy - korzyści dla użytkownika
 3. Jak uzyskać unijny certyfikat covidowy?
 4. Unijny certyfikat covidowy w praktyce - jak będzie działał?
 5. Jak długo będzie ważny unijny certyfikat covidowy? 
 6. Czy unijny certyfikat COVID może otrzymać dziecko?

Czym jest unijny certyfikat covidowy?

Unijny certyfikat covidowy będzie miał format cyfrowy lub papierowy. Będzie wydawany nieodpłatnie. Ma być "bezpieczny" i "zabezpieczony" w taki sposób, że nie da się go podrobić. Zielone zaświadczenie cyfrowe zawierać będzie podstawowe i niezbędne informacje: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania paszportu covidowego, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub statusu ozdrowieńca, a także unikalny identyfikator.

Jego najważniejszym elementem będzie kod QR, w którym zawarte zostaną informacje na temat właściciela oraz jego statusu.

Kod QR zawarty w zielonym zaświadczeniu cyfrowym będzie dowodem na to, że dana osoba:

 • została zaszczepiona przeciwko COVID-19 (zaświadczenia o szczepieniu będą wydawane wszystkim zaszczepionym, niezależnie od rodzaju szczepionki przeciw COVID-19)
 • przeszła infekcję COVID-19 i ma status ozdrowieńca
 • ma ujemny wynik testu na koronawirusa

Paszport  będzie wydawany w języku narodowym oraz po angielsku i ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Unijny certyfikat covidowy - korzyści dla użytkownika

Jakie będą korzyści z posiadania unijnego certyfikatu cyfrowego? Paszporty covidowe będą ważne we wszystkich państwach członkowskich UE, a ich posiadacze będą mogli bez przeszkód poruszać się w tych państwach w taki sposób, jak obywatele tych krajów. W praktyce oznacza to m.in., że będą zwolnieni z obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe.

Państwa członkowskie UE, które będą chciały wymagać od posiadaczy paszportów covidowych dodatkowych testów lub poddania się kwarantannie, będą musiały nie tylko zawiadomić o tym Komisję Europejską i inne państwa UE, ale również uzasadnić swoją decyzję. 

Warto wiedzieć, że certyfikat covidowy ułatwi podróże w obrębie Unii, nie będzie jednak ich warunkiem. Osoby bez takiego zaświadczenia nadal będą mogły podróżować na warunkach określonych przez poszczególne państwa członkowskie.

Być może wydawane w poszczególnych krajach Unii Europejskiej zielone zaświadczenia cyfrowe będą honorowane na całym świecie - na ten temat trwają obecnie dyskusje, a Komisja Europejska współpracuje w tej sprawie ze Światową Organizacją Zdrowia oraz z ICAO, międzynarodową organizacją ds. podróży lotniczych.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Jak uzyskać unijny certyfikat covidowy?

Paszport covidowy będzie dostępny w dwóch wersjach: cyfrowej, którą będzie można przechowywać na urządzeniu mobilnym lub papierową, którą będzie można otrzymać na życzenie. W obu wersjach będzie indywidualny kod QR oraz pieczęć (podpis cyfrowy) potwierdzająca autentyczność dokumentu.

Dokument w wersji cyfrowej będzie można pobrać m.in. z Internetowego Konta Pacjenta (na którym dostępne jest obecnie zaświadczenie o odbytym szczepieniu).

Unijny certyfikat covidowy w praktyce - jak będzie działał?

Jak zaświadczenie cyfrowe będzie działało w praktyce? Z założenia zawarty w nim kod cyfrowy zostanie zeskanowany w trakcie kontroli na granicy lub na lotnisku. Urzędnik sprawdzi nie tylko zawarty w kodzie status posiadacza takiego zaświadczenia (to, czy jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub chorował na COVID-19), lecz również ważność podpisu cyfrowego, w tym to, czy widnieje on w oficjalnej bezpiecznej bazie danych (co potwierdzi autentyczność zaświadczenia).

Urzędnik sprawdzający te dane nie będzie miał dostępu do wrażliwych informacji na temat użytkownika, będzie mógł jedynie zweryfikować autentyczność i ważność zaświadczenia.

Jak długo będzie ważny unijny certyfikat covidowy? 

Ważność unijnego certyfikatu covidowego będzie wynosiła:

 • w przypadku szczepionki – póki co rok, chyba że badania naukowe potwierdzą, że odporność utrzymuje się dłużej
 • w przypadku testu - to 48 h
 • w przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Czy unijny certyfikat COVID może otrzymać dziecko?

Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że certyfikaty mogą być wydawane również rodzicom dzieci niepełnoletnich oraz ich opiekunom. Unijny certyfikat covidowy zostanie wydany: 

 • dziecku, które miało negatywny wynik testu
 • dziecku, które zostało zaszczepione przeciw COVID-19
 • dziecku, które wyzdrowiało po COVID-19.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE