Szczepienie w punkcie drive-thru. Jak wygląda i jak się przygotować?

2021-04-22 10:07

W samochodowym punkcie szczepień przeciw COVID-19, tzw. drive-thru, można zaszczepić się, nie wysiadając z auta. Obowiązują tam jednak specjalne zasady. Odwiedziliśmy jeden z pierwszych tego typu punktów w Polsce, zlokalizowany w Mińsku Mazowieckim. Jak wygląda szczepienie na COVID-19 w punkcie drive-thru? Kto może zaszczepić się w takim punkcie, jak się zapisać na szczepienie i jak się do niego przygotować?

szczepienie drive thru
Autor: Getty Images

Samochodowe punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19 (tzw. punkty szczepień drive-thru)  to program pilotażowy - rozpoczął się od uruchomienia 16 placówek drive-thru (po jednej w każdym województwie).

Docelowo będzie ich 471. Punkty takie zlokalizowane będą w różnych miejscach - wg rządowych wytycznych muszą to być lokalizacje z odpowiednio dużą powierzchnią na parkingi dla osób, które przyjeżdżają na szczepienie tak, by każdy mógł swobodnie podjechać, zaparkować, a następnie zjechać na parking poszczepienny.

Warto jednak wiedzieć, że szczepienie w punkcie drive-thru to nie to samo, co szczepienie w mobilnym punkcie szczepień. Do pierwszego z nich należy podjechać autem (dopuszczalny jest również motocykl) i można zaszczepić się bez wysiadania. Z kolei mobilny punkt szczepień to punkt wyjazdowy - pozwala na zaszczepienie się w domu lub w miejscu, z którego trudno dotrzeć do najbliższego punktu szczepień.

Spis treści

 1. Jak zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru?
 2. Jak przygotować się do szczepienia w punkcie drive-thru?
 3. Jak wygląda szczepienie w punkcie drive-thru [ZDJĘCIA]
 4. Czy szczepienie w punkcie drive-thru jest bezpieczne?

Jak zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru?

Na szczepienie w punkcie drive-thru można zapisać się na kilka sposobów. Osoby, które mają skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 w systemie e-rejestracji, mogą wybrać taki punkt z listy dostępnych placówek podczas zapisywania się na szczepienie.

Można zapisać się również, bezpośrednio kontaktując się z wybranym punktem (numery telefonów opublikowane zostaną na stronie gov.pl/szczepimysie), a także poprzez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta (dwie ostatnie opcje mają być dostępne od 26 kwietnia).

Jak przygotować się do szczepienia w punkcie drive-thru?

Zasady obowiązujące w punktach szczepień drive-thru różnią się nieco od tych, jakie obowiązują w punktach szczepień zlokalizowanych np. w przychodniach. Podstawową różnicą jest fakt, że należy mieć ze sobą już wydrukowany i wypełniony kwestionariusz wstępnej kwalifikacji do szczepienia (kwestionariusz znajdziesz pod tym adresem). Dlatego jeśli masz taką możliwość, przed wyjazdem z domu wydrukuj go i wypełnij.

Warto jednak wiedzieć, że jest to zalecenie, a nie obowiązek. kwestionariusz można otrzymać również na miejscu i uzupełnić w aucie, jednak wydłuża to o kilka minut cały proces szczepienia. Pamiętaj, by przed szczepieniem zjeść lekki posiłek. Jeśli przyjmujesz leki, zażyj je przed wyjściem z domu. Pamiętaj również, by zabrać ze sobą dokument tożsamości - bez jego okazania zaszczepienie nie będzie możliwe.

Jak wygląda szczepienie w punkcie drive-thru [ZDJĘCIA]

Szczepienie w punkcie drive-thru przebiega nieco inaczej, niż to w przychodni.

 • do punktu szczepień przyjedź ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną. Nie ma potrzeby przyjeżdżać wcześniej - zapisy są tak ustawione, że co pięć minut szczepione są kolejne osoby.
 • pamiętaj, że wszystkie osoby znajdujące się w aucie przed otwarciem szyby muszą mieć zasłonięte usta i nos
 • ustaw się w kolejce aut czekających przed stanowiskiem szczepień. Przy każdym punkcie jest osoba wyznaczona do kierowania ruchem, która powie ci, co dalej, a także koordynator, który potwierdzi twoje dane, zweryfikuje tożsamość i sprawdzi w systemie czy masz wystawione skierowanie i czy nie byłeś wcześniej zaszczepiony
 • gdy nadejdzie twoja kolej, zaparkuj auto na stanowisku szczepień. Osoba kwalifikująca do szczepienia odbierze od ciebie ankietę i przeprowadzi krótki wywiad, a następnie poprosi o podpis na wypełnionym kwestionariuszu. Będziesz mieć również zmierzoną temperaturę oraz saturację, a w uzasadnionym przypadku również ciśnienie tętnicze krwi
 • zostaniesz zaszczepiony bez wychodzenia z samochodu (jednak w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zaszczepienia w namiocie ustawionym w punkcie szczepień - decyduje o tym osoba kwalifikująca do szczepienia)
 • po szczepieniu zostaniesz skierowany na oznaczony parking poszczepienny - osoby zaszczepione muszą odczekać w aucie około 15 minut (20 minut, jeśli zaszczepiony był kierowca). W tym czasie kilkakrotnie podejdzie do ciebie pielęgniarka, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Można wysiąść z auta i usiąść na specjalnie oznaczonych miejscach.
 • na koniec otrzymasz karteczkę z potwierdzeniem odbycia szczepienia, na której zostanie zapisany termin podania drugiej dawki szczepionki.
Dlaczego diabetycy powinni się zaszczepić na COVID19?

Czy szczepienie w punkcie drive-thru jest bezpieczne?

Czy szczepienie w samochodowym punkcie szczepień przeciw COVID-19 jest bezpieczne? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Zasadność istnienia takich punktów krytykują również niektórzy lekarze - ich zdaniem kwalifikacja do szczepienia w punkcie drive thru jest pobieżna i nie zastąpi badania, jakiemu poddawany jest pacjent zgłaszający się na szczepienie do przychodni. 

Obawy samych pacjentów budzi zaś zwłaszcza fakt, że tuż po szczepieniu pacjent odjeżdża na parking, gdzie nie jest widoczny dla personelu medycznego. Jeśli boisz się, że zasłabniesz po szczepieniu, najlepiej przyjechać na nie z osobą towarzyszącą, która w razie problemu szybko zawiadomi lekarza, że potrzebujesz pomocy.

A jakie objawy tuż po szczepieniu powinny skłonić do tego, by jak najszybciej wezwać pomoc? Lek. med Anna Brzezińska z warszawskiego Centrum Medycznego MML wyjaśnia, że objawy niepokojące, skłaniające do jak najszybszej konsultacji medycznej to:

 • szybko pojawiająca się uogólniona pokrzywka, zaczerwienienie skóry, swędzenie skóry;
 • uczucie duszności, nagły kaszel, nagła chrypka, obrzęk warg, języka, nosa;
 • zawroty głowy, zblednięcie skóry, nagłe szybkie bicie serca, omdlenie.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać kogoś z personelu medycznego.