Tylko trzech Polaków w EuroCTO Club

2016-09-15 14:22

EuroCTO Club brzmi dość tajemniczo, jednak większość kardiologów interwencyjnych w Polsce doskonale wie, że to elitarny klub zrzeszający najlepszych specjalistów zajmujących się leczeniem zabiegowym przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych. Choć dołączenie do klubu wcale nie jest proste to mamy w nim trzech Polaków.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

EuroCTO Club powstał 14 grudnia 2006 r. w Paryżu z inicjatywy wybitnych kardiologów. Wśród nich był jeden Polak - prof. Dariusz Dudek z Krakowa. Klub stworzyli eksperci, którzy chcieli rozwijać swoją wiedzę i metody leczenia w zakresie przewlekle zamkniętych naczyń (CTO - chronic total occlusions). Celem i misją klubu jest edukowanie kardiologów interwencyjnych i wymiana doświadczeń w zakresie rewaskularyzacji przewlekle zamkniętych naczyń. W obecnej chwili klub zrzesza 60 najlepszych operatorów w Europie, w tym trzech Polaków: prof. Leszka Bryniarskiego, prof. Jarosława Wójcika i prof. Dariusza Dudka.

Prof. Dariusz Dudek w klubie jest od samego początku, to on był jednym z założycieli i pomysłodawców klubu.

Inspiracją do założenia EuroCTO Clubu było znalezienie najskuteczniejszego i najbardziej bezpiecznego dla pacjenta sposobu na leczenie przewlekłego zamknięcia naczyń. Ta idea sprawiła, że zaczęliśmy szukać rozwiązań i wzajemnie się edukować, wymieniać doświadczenia i najlepsze praktyki - wspomina prof. Dariusz Dudek, jeden z założycieli EuroCTO Club.

EuroCTO CLUB jest miejscem bardzo elitarnym, nie każdy może do niego należeć. Żeby dołączyć do elity trzeba spełnić szereg restrykcyjnych wymagań. Dlatego klub składa się z mistrzów kardiologii, a członkowie klubu są pionierami w dziedzinie rewaskularyzacji. Przynależność do klubu to niewątpliwe wyróżnienie i prestiż.

EuroCTO Club zrzesza najlepszych specjalistów od udrażniania tętnic w Europie. Obecnie jest 60 członków EuroCTO Club. Aby zostać członkiem EuroCTO Club, trzeba być doświadczonym operatorem w zakresie CTO, udokumentować wykonanie co najmniej 300 zabiegów. Po złożeniu aplikacji, jeśli spełnia się takie kryteria, zostaje się członkiem stowarzyszonym na okres 2 lat w czasie których należy udokumentować wykonywanie co najmniej 50 zabiegów rocznie, wprowadzając ich dane do specjalnego rejestru (ERCTO registry). Po tym okresie i mając listy rekomendacyjne dwóch członków zarządu oraz ocenę całego zarządu można ubiegać się o pełne członkostwo klubu - wyjaśnia prof. Leszek Bryniarski, członek EuroCTO Club i dyrektor warsztatów EuroCTO w Krakowie.

EuroCTO Club zrzesza wybitnych operatorów dzięki temu jest miejscem wymiany doświadczeń między najlepszymi. Kardiolodzy mogą między sobą dyskutować przypadki i uczyć się od siebie. Dzięki wspólnym działaniom na rzecz rozwoju i skuteczności rewaskularyzacji dziedzina ta prężnie rozwija się i daje szanse na leczenie pacjentów w sposób nowoczesny i skuteczny. Rewaskularyzacja jak przyznają polscy członkowie klubu jest nową dziedziną i wymaga innowacyjnego podejścia. Dlatego też klub raz w roku spotyka się na specjalnych warsztatach dla kardiologów, by wymieniać się wiedzą, doświadczeniami i znaleźć najlepsze rozwiązania, które będą najskuteczniejsze dla pacjentów. W tym roku EuroCTO Club pierwszy raz spotka się w Polsce. Dyrektorzy warsztatów prof. Leszek Bryniarski i prof. Jarosław Wójcik zapewniają, że Kraków jest już gotowy na gości z całej Europy.

Materiały 8th Experts „Live“ CTO Workshop, międzynarodowych warsztatów Euro CTO Club odbywających się po raz pierwszy w Polsce w Krakowie.

Polecany artykuł:

Rewaskularyzacja naczyń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki