Tych produktów unikaj, jeśli przyjmujesz leki. Eksperci ostrzegają
Interakcje żywności z przyjmowanymi lekami mogą być bardzo niebezpieczne. Z jednej strony mogą zaburzać działanie medykamentów. Z drugiej spowodować ich zupełnie inne działanie. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakich produktów należy szczególnie unikać.
Pacjenci bardzo często nie są świadomi zagrożeń, jakie wynikają z interakcji stosowanych leków z żywnością. Jednak to, co jemy i pijemy w trakcie, przed lub po zażyciu medykamentów, ma znaczenie. Konsekwencje naszych działań mogą nie tylko spowodować nieprawidłowe działanie leków, ale nawet zagrażać życiu.
Odżywianie ma wpływ na wchłanianie, uwalnianie substancji, dystrybucję i metabolizm przyjmowanych preparatów. Dlatego lekarze przepisując leki i farmaceuci podczas ich sprzedaży, ostrzegają pacjentów i informują, aby np. dane leki przyjmować o konkretnej porze lub przed posiłkiem. Jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy mamy przyjmować dany środek, zawsze możemy zapytać o to specjalistę.
Wiele informacji możemy także znaleźć w ulotce danego leku. Oto 5 pokarmów, które według ekspertów nie powinny być przyjmowane z niektórymi lekami.
Sok grejpfrutowy
Zestawienie otwiera sok grejpfrutowy. Choć nie należy do szczególnie popularnych napoi, ma swoich zwolenników. Dr Shiew Mei Huang z FDA podkreśla, że trzeba na niego uważać w przypadku przyjmowania leków przeciwhistaminowych, statyn i leków na nadciśnienie.
Ekspert ostrzega: "Sok przepuszcza więcej leku do krwi. Kiedy we krwi jest za dużo leku, możesz mieć więcej skutków ubocznych".
Zielone warzywa liściaste
Wiele z zielonych warzyw liściastych, czyli np. szpinaku, jest świetnym źródłem witaminy K. Ta witamina może mieć wpływ na leki rozrzedzające krew. Jeśli zażywasz te środki, nie oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z ulubionych warzyw, a jedynie zrównoważyć dawki witaminy K, jakie dostarczasz w pożywaniu.
Certyfikowany dietetyk podpowiada: "Na przykład, jeśli jesz jedną porcję brokułów jednego dnia, powinieneś zaplanować zjedzenie jednej porcji pokarmu bogatego w witaminę K następnego i tak dalej. Jedna porcja dziennie, kilka dni w tygodniu pomoże utrzymać odpowiedni poziom witaminy K".
Banany
Przede wszystkim banany, ale także sól i pomarańcze nie powinny być spożywane z inhibitorami ACE. Do grupy tych leków, zalicza się preparaty stosowane w leczeniu problemów z ciśnieniem krwi i niewydolnością serca.
Organizacja Consumer Reports zaznacza: "Spożywanie tych produktów z wymienionymi lekami może zwiększyć ilość potasu w organizmie i może prowadzić do nieregularnego bicia serca lub jego kołatania".
Czekolada
Eksperci z Johns Hopkins Medicine wskazują: "Jeden rodzaj antydepresantów zwanych inhibitorami MAO jest niebezpieczny, gdy miesza się je z żywnością lub napojami zawierającymi tyraminę". Tyraminę możemy znaleźć w czekoladzie, czerwonym winie, przetworzonym mięsie, awokado, a także w niektórych serach.
Alkohol
Alkoholu nigdy nie można mieszać z żadnymi lekami na receptę. Łączenie jakichkolwiek środków, a w szczególności medykamentów na receptę z trunkami zawierającymi alkohol, to najgorsze możliwe połączenie. Nawet najmniejsza dawka może zmienić działanie leków, a niektóre połączenia mogą doprowadzić do śmierci.
Dietetyk Keri Glassman podkreśla: "Alkohol nasili skutki uboczne leków, od rozstroju żołądka po senność. Diabetycy mogą mieć epizody niskiego poziomu cukru we krwi".
Polecany artykuł: