Twoje konto IKP ma "ukrytą funkcję". Każdy powinien z niej skorzystać

2022-06-13 14:29

Szukasz zdrowiej diety dla siebie? Ponad 2000 przepisów w różnych kalorycznościach opracował sztab dietetyków. Są one dostępne na portalu stworzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia albo w bezpłatnej, mobilnej aplikacji mojeIKP. Jak skorzystać z diet NFZ? Sprawdź!

Mężczyzna spogląda na ekran w telefonie
Autor: Getty Images

Już jakiś czas temu Narodowy Fundusz Zdrowia zrobił krok w kierunku dietoprofilaktyki. Pacjenci mogą korzystać ze specjalnie opracowanego planu dietetycznego, bazującego na najzdrowszej diecie na świecie tzw. diecie DASH. Na stronie Diety NFZ można znaleźć ponad 2000 przepisów w obrębie różnych kaloryczności na zdrowe, smaczne i proste w przygotowaniu dania. Każdy z nich został przygotowany przez doświadczonych dietetyków.

Dieta DASH – wyjątkowo zdrowa dieta

Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertensio), określana jako lecznicza, obfituje w owoce, warzywa, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, ryby i owoce morza, orzechy i nasiona, chude mięso oraz oleje roślinne. Ten sposób odżywiania ma dobroczynny wpływ na cały organizm – jego głównym celem jest leczenie oraz zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu i innym chorobom układu krążenia

Ograniczenie spożycia cukru, czerwonego mięsa i soli jest kluczowe w dietoprofilaktyce, która jest jednym z elementów profilaktyki pierwotnej. Ma ona służyć utrzymaniu dobrego stanu zdrowia lub jego polepszeniu. Do tego ma zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, lub zaburzeń zdrowia.

Dostępne są różne warianty diety DASH m.in.

 • DASH classic
 • DASH senior
 • DASH rodzina
 • DASH wege
 • DASH cukrzyca
 • DASH nadciśnienie
 • DASH zaparcia
 • DASH otyłość i nadwaga
 • DASH Hashimoto
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Diety NFZ. Jak można z nich skorzystać?

Rejestracja w aplikacji jest bardzo prosta - zrobisz to na tej stronie. Wykonać należy trzy kroki:

 1. Najpierw wystarczy podać adres e-mail i ustalić hasło.
 2. Później należy podać szczegółowe dane, czyli wagę i wzrost w celu ustalenia obliczenia prawidłowej masy ciała (tzw. wskaźnik BMI, body mass index).
 3. Personalizacja diety pod względem kaloryczności i dolegliwości chorobowych.

W moim IPK można stworzyć również plan żywieniowy dla całej rodziny. Istnieje opcja dodania maksymalnie ośmiu osób do profilu. Dzięki temu można im dopasować odpowiednio zbilansowaną dietę i zadbać o ich zdrowie.