Twój sen powinien zmieniać się wraz z wiekiem. Sprawdź, jak długo powinieneś spać

2021-10-26 15:08
Twój sen powinien zmieniać się wraz z wiekiem. Sprawdź, jak długo powinieneś spać
Autor: Getty Images

Wzorce snu mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Okazuje się też, że styl życia, dieta, aktywność fizyczna i poziom stresu mają ogromny wpływ na jakość snu. Ile godzin należy spać, aby cieszyć się zdrowiem i mieć dużo energii do życia i działania? Sprawdź!

Według ekspertów powyżej 20. roku życia organizm ma mniej więcej ustalony rytm snu i czuwania. Natomiast… niektórzy z nas nie stosują się do tego, co mówi wewnętrzny zegar i dopiero w wieku 30 lub 40 lat działają w zgodzie z nim. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wzorce snu zmieniają się wraz z wiekiem i słuchać swojego organizmu, by czerpać zdrowie ze snu?

Ćwiczenia a dobry sen

Ile godzin snu potrzebuje człowiek w wieku od 18 do 65 lat?

Zgodnie z zalecaniami Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) dorośli:

 • w wieku od 18 do 60 lat powinni spać co najmniej 7 lub więcej godzin na dobę,
 • w wieku od 61 do 64 lat potrzebują 7-9 godzin snu na dobę,
 • powyżej 65 roku życia potrzebują 7-8 godzin snu na dobę.

Dla 20-latków raczej jest to niemożliwością – w tym wieku prowadzą zbyt intensywny i aktywny tryb życia, przez co brakuje im czasu na sen. Tylko że istotne jest, aby wyrobili sobie zdrowe nawyki związane ze snem, ponieważ mózg rozwija się do około 25. roku życia. Poza tym człowiek wyspany, to człowiek szczęśliwy, który cieszy się zdrowiem, dużymi pokładami energii i do tego świetnie radzi sobie z natłokiem obowiązków i zadań. Ma również zdolność do tworzenia nowych, krótkoterminowych wspomnień.

Jeśli chodzi o 30-latków, to oni mogą bardziej odczuwać skutki braku wystarczającej liczby snu. Niewątpliwie są bardziej zestresowani z powodu pracy, zobowiązań rodzinnych i finansowych. Zdaniem ekspertów ten wiek jest idealnym czasem na walkę z zaburzeniami snu (m.in. bezsennością, bezdechem sennym). Jeśli będą one nieleczone w dłuższej perspektywie, to mogą znacznie odbić się na zdrowiu. Na przykład u młodych rodziców wpływ na ich jakość snu mają nawyki (związane ze spaniem) ich pociech, w szczególności niemowląt i małych dzieci. Jak twierdzą eksperci, warto uczyć dzieci „bycia dobrymi śpiochami”, czyli rozwijać u nich zdrowie wzorce snu od najmłodszych lat.

Z kolei u osób po 40. roku życia mogą pojawiać się takie problemy jak: 

 • obniżona jakość snu,
 • senność i zmęczenie w ciągu dnia,
 • zmiany hormonalne,
 • produkcja melatoniny.

Według ekspertów powinni stosować te same zalecenia, które dotyczą osób w wieku 20 i 30 lat oraz dbać bardziej o stały rytm dnia, odpowiednią dietę i relaksację przed snem.

Zaburzenia snu po 50. roku życia

Największe zmiany dotyczące snu są odczuwalne w wieku 50 lat ze względu na współistniejące schorzenia i przyjmowanie licznych leków. W tej dekadzie życia obserwuje się zmiany snu w zależności od płci, szczególnie u kobiet, które przechodzą menopauzę. Według badań naukowych wskaźniki bezsenności drastycznie wzrastają w okresie przekwitania. Oznacza to, że pogorszenie jakości snu można zaobserwować u kobiet w wieku 50 lat.

Poza tym wraz z wiekiem wytwarzanie melatoniny (tzw. naturalnego hormonu snu) przez szyszynkę maleje. To też powoduje bezsenność u osób po 50 r.ż. Przywrócenie odpowiedniego poziomu melatoniny w organizmie w naturalny sposób wpływa na pracę wewnętrznego zegara, sprawiając, że nocne pobudki nie będą już zmorą. Osoby w tym wieku powinny przyjmować najwięcej światła słonecznego.

Co zrobić, żeby dbać o zdrowy sen?

Niezależnie od wieku prowadzenie zdrowego trybu życia jest bardzo ważne dla dobrej jakości snu. Bez względu, czy masz 20, 30, 40 lub 50 lat, daj sobie wystarczająco dużo czasu na dobry sen i dbaj o siebie w ciągu dnia! Oto kilka rad ekspertów:

 • Zadbaj o spójny harmonogram snu i czuwania.
 • Odżywiaj się zdrowo.
 • Pij dużo wody.
 • Ogranicz kofeinę.
 • Uprawiaj regularnie aktywność fizyczną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.