Trwają prace nad nową terapią leczenia guzów mózgu. Ma wykorzystywać krowie mleko

2022-05-17 15:34

Guzy mózgu są wyjątkowo odpornymi na leczenie nowotworami. Obecnie wykorzystywane metody nie zawsze można zastosować u każdego z pacjentów. Jednak eksperci ze Stanów Zjednoczonych pracują nad nową technologią leczenia. Na czym polega innowacyjna technika?

neurolog ogląda skany mózgu
Autor: Getty Images

Mózg jest jednym z kluczowych narządów w organizmie człowieka. Guzy mózgu, czyli nowotwory układu nerwowego, mogą mieć charakter pierwotny, a także być efektem przerzutów pochodzących z innych narządów objętych rakiem. Nowotwory w tym obszarze dzieli się także pod względem złośliwości. Leczenie guzów mózgu obejmuje metody zachowawcze i zabiegowe.

Nowa technologia

Naukowcy z University of Nebraska-Lincoln - pod kierownictwem prof. Janosa Zempleni - pracują nad innowacyjną metodą leczenia guzów mózgu. Do terapii eksperci chcą używać egzosomy zawarte w mleku, które będą nośnikiem dostarczającym do mózgu cząsteczki RNA. Chodzi o siRNa, czyli dwuniciową cząsteczkę RNA, która wpływa na wyciszenie ekspresji genu pobudzającego wzrost nowej tkanki.

Okazało się, że ludzie wchłaniają siRNA wraz z pożywieniem. To właśnie mleko pozwala skutecznie dostarczać je do mózgu. Dzięki temu dochodzi do wyłączenia funkcji genu IDH1, który odpowiada za mutacje powodujące guzy mózgu.

Zespół ekspertów otrzymał grant w wysokości 630 tys. dolarów na wsparcie projektu. Badania dają nadzieje wielu chorym na rzadkie nieprawidłowości genetyczne, w tym także tych, które dotykają dzieci.

Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu

Czym są egzosomy?

To nie pierwszy raz, kiedy badacze próbują wykorzystać w leczeniu wielu chorób egzosomy. Te sferyczne błonowe nanopęcherzyki, które uwalniają komórki, odpowiadają ze wiele funkcji. Przede wszystkim pośredniczą w wymianie informacji oraz transporcie składników między komórkami.

Egzosomy - dzięki pełnionym funkcjom - wpływają na fizjologiczne, jak i patologiczne procesy. Właśnie dlatego badacze starają się je wykorzystać nie tylko w leczeniu, ale także w diagnostyce oraz profilaktyce różnych chorób, również nowotworowych.

Samo załadowanie siRNA do egzosomów mleka krowiego, jest nie lada wyzwaniem, ponieważ wymaga genetycznej modyfikacji krowy. Początkowo zamiast tego badacze zamierzają hodować komórki MAC-T, które pod względem składu genetycznego są podobne do komórek wytwarzanych przez krowie mleko. Stworzone w laboratorium egzosomy, byłyby sprawdzane na mysich mózgach.

Modyfikowanie zwierząt

Kolejnym krokiem, jaki planują podjąć naukowcy, gdy technologia okaże się skuteczna, byłaby produkcja egzosomów na dużą skalę. To pozwoliłoby zaspokoić realne zapotrzebowanie chorych. Kolejny krok mógłby obejmować modyfikowanie krów.

Zdaniem prof. Zempleni, krowa wydzielałaby "egzosomy mleka sprzyjające maksymalnemu dostarczaniu leków RNA do guzów mózgu u pacjentów z rakiem". W przemyśle farmaceutycznym już wykorzystano zwierzęta do tworzenia leków. Ta koncepcja zalicza się do biofarmacji.

Na przykład z mleka genetycznie modyfikowanych kóz, powstają leki stosowane w zapobieganiu zakrzepom krwi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki