Tracisz węch? To nie musi być COVID-19. Zaskakujące ustalenia naukowców

2024-06-11 13:11

Węch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka. Jego utrata jest powszechna u osób starszych. Okazuje się jednak, że na tej podstawie można przewidzieć poważną chorobę serca. Wyniki nowego badania mogą zaskakiwać.

Tracisz węch? To nie musi być COVID-19. Zaskakujące ustalenia naukowców
Autor: fot. Getty Images Tracisz węch? To nie musi być COVID-19. Zaskakujące ustalenia naukowców

Utrata węchu u osób starszych. Znaczące obniżenie jakości życia

Utrata węchu jest czymś, co bardzo często dotyka osoby starsze. Jak obrazują badania, niemal jedna na cztery osoby doświadcza zaburzeń węchu przed 50. rokiem życia. Po 80. roku życia ta liczba wzrasta do przeszło połowy. 

Niestety, utrata węchu może skutkować znacznym obniżeniem jakości życia. Wlicza się w to na przykład zwiększenie zagrożeń dla zdrowia z powodu takich problemów, jak zmniejszona zdolność wykrywania zepsutego jedzenia czy wyczuwania wycieku gazu. Jednak utrata węchu prowadzi również do nieco bardziej prozaicznych problemów, jak na przykład utrata przyjemności z jedzenia.

W czasopiśmie Journal of the American Heart Association pojawiło się nowe badanie. Jest ono pewnego rodzaju uzupełnieniem stale rosnącej liczby badań sprawdzających, jaką rolę zmysł węchu może odgrywać jeśli chodzi o zdrowie osób starszych.

Jak wyjaśnił doktor Honglei Chen, główny autor badania i profesor na wydziale epidemiologii i biostatystyki w Michigan State University College of Human Medicine w East Lansing:

Wiemy, że jest to marker chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i demencja

Zaznaczył jednak, że teraz dowiadujemy się, jak duże znaczenie dla zdrowia osób starszych może mieć węch. Właśnie to przyczyniło się do przeprowadzenia badania, w jaki sposób może być on powiązany z innymi chorobami poza neurodegeneracją. 

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Utrata węchu a niewydolność serca. Odkryto związek

Warto zaznaczyć, że utrata węchu może się również wiązać z innymi konsekwencjami. Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że słaby węch może być jednym z pierwszych markerów utraty funkcji poznawczych, co wykazało związek pomiędzy dysfunkcja węchu a  gorszą ogólną wydajnością poznawczą, pamięcią i językiem.

Udało się jednak wykazać, że utrata węchu może pomóc w przewidywaniu choroby Parkinsona. Co więcej, jest ona uważana za wczesny objaw choroby Alzheimera. Eksperci zaznaczają również, że byli w stanie stwierdzić, jakoby dysfunkcja węchu była silnym czynnikiem prognostycznym śmierci w ciągu 10 lat u starszych osób dorosłych. Może być ona również oznaką spowolnionej regeneracji komórek lub skutkiem lat, w których nasz organizm był narażony na działanie toksycznego środowiska.

Doktor Chen wraz ze współpracownikami przeanalizowali dane 2537 osób w ramach badania ABC National Institute on Aging's Health. Badanie miało na celu sprawdzenie powiązań między schorzeniami związanymi ze starzeniem się, czynnikami społecznymi i behawioralnymi oraz zmianami funkcjonalnymi u osób starszych. 

Uczestnicy byli poddani obserwacji od momentu zbadania ich zmysłu węchu przez okres 12 lat lub do momentu wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego albo śmierci. 

Naukowcy próbowali wykazać powiązanie między słabym węchem a zawałem serca, udarem mózgu, zastoinową niewydolnością serca lub śmiercią spowodowaną chorobą niedokrwienną serca. 

Z analizy udało się otrzymać wnioski, że u uczestników z utratą węchu ryzyko wystąpienia zastoinowej niewydolności serca było o około 30 proc. wyższe w porównaniu z uczestnikami z dobrym węchem.

Doktor Chen zaznaczył jednak, ze nie jest jasne czy słaby węch może się przyczyniać do rozwoju niewydolności serca, czy jest jedynie formą jej przewidywania. 

QUIZ: Czy masz sokoli wzrok?

Pytanie 1 z 10
Na początku będzie łatwo. Jaką liczbę widzisz na obrazku?
QUIZ: Czy masz sokoli wzrok?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki