To, że twój dziadek palił w młodości może mieć wpływ na ilość twojej tkanki tłuszczowej

2022-01-24 10:18

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu istnieje związek między paleniem dziadków i pradziadków a nadwagą wnuków oraz prawnuków.

zbliżenie na papierosa trzymanego w męskiej dłoni
Autor: Getty Images

Wcześniejsze badania wykazały, że jeśli ojciec zaczął regularnie palić przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, to jego synowie mieli więcej tkanki tłuszczowej, niż oczekiwano. Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Bristolu rozszerzyło tę analizę na wcześniejsze pokolenia. W tym celu naukowcy zbadali wpływ, jaki ma ekspozycja na niektóre chemikalia przed rozpoczęciem rozmnażania na przyszłe potomstwo.

Grupa badaczy uważa, iż ich odkrycie świadczy o tym, że przyczyny nadwagi u dzieci mogą mieć nie tylko związek z obecną dietą i aktywnością fizyczną, ale także ze stylem życia ich przodków lub utrzymywaniem powiązanych czynników na przestrzeni lat.

Rzuć palenie - Machanizm uzależnienia

Odkryto wyższą zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet, których dziadkowie lub pradziadkowie ze strony ojca rozpoczęli palenie przed 13. rokiem życia w porównaniu z tymi, których przodkowie zaczęli palić później. Takich efektów badacze nie dopatrzyli się w przypadku potomków płci męskiej. Oznacza to, że narażenie chłopca na określone substancje przed wkroczeniem w okres dojrzewania może mieć wpływ na kolejne pokolenia.

Naukowcy dostarczają dowody na to, że istnieje korelacja pomiędzy zwiększoną masa tkanki tłuszczowej u wnuczek dziadka ze strony ojca oraz prawnuczek dziadka ze strony matki w dwóch analizowanych grupach wiekowych (17 i 24 lata).

Co ciekawe, gdyby syn mężczyzny, który rozpoczął palenie przed okresem dojrzewania, miał córkę, byłaby ona narażona na zwiększone ryzyko nadmiernej tkanki tłuszczowej, ale jego synowie nie. Z kolei, gdyby ta wnuczka następnie miała dzieci, jej córki miałyby średnio więcej tkanki tłuszczowej niż te, które zaczęły palić później, chociaż jej synowie nie.

Badacze nie mogli jednak zbadać związków między kobietami (prababciami, babciami, matkami), które rozpoczęły palenie przed okresem dojrzewania. Ich zdaniem potrzebne są dalsze, poszerzone badania potwierdzające uzyskane wyniki, obejmujące także inne skutki międzypokoleniowe oraz ekspozycje przodków. Jednak jeśli te powiązania zostaną potwierdzone w innych zbiorach danych, będzie to jedno z pierwszych badań zawierających odpowiednie dane do rozpoczęcia analiz w tym aspekcie.