To najczęstszy nałóg Polek. Dane nie pozostawiają złudzeń

2023-08-21 16:34

Uzależnienie od jedzenia to niezwykle poważny problem dzisiejszych czasów. Dane nie są zbyt optymistyczne. Objadanie się plasuje się w czołówce nałogów, tuż po alkoholu i papierosach. W jego sidła wpadło… aż 45 proc. Polek.

To najczęstszy nałóg Polek. Dane nie pozostawiają złudzeń
Autor: Getty Images To najczęstszy nałóg Polek. Dane nie pozostawiają złudzeń

Już dawno temu naukowcy wzięli pod lupę uzależnienie od jedzenia (ang. food addiction). W latach 40. XX wieku amerykański fizjolog Ancel Keys odkrył związek między głodzeniem a zmianami w fizjologii i zachowaniu człowieka. Jak pokazują wyniki tej analizy, u uczestników, którzy znacznie zgubili zbędne kilogramy, wystąpiły niekontrolowane napady objadania się. Natomiast ci, którzy zaspokajali jedynie 50 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie, zaczęli po kilku miesiącach gromadzić różne przepisy i kolekcjonować książki kucharskie.

Z tej analizy płynie jeden wniosek – ograniczenie kalorii zwiększa zainteresowanie jedzeniem i sprawia, że coraz bardziej uzależniamy się od niego. Był on szeroko cytowany w literaturze zaburzeń odżywiania i wskazywany jako jedna z teorii, która wyjaśnia, że nałogowe objadanie się jest efektem wcześniejszego głodzenia.

Nałóg jedzenia – podstępne uzależnienie

Było więcej badań naukowych, w których badano przyczyny uzależnienia od jedzenia. Amerykańskie pielęgniarki z Nurses’ Health Study II rozpoznały inny "wyzwalacz". Według nich poważne nadużycia fizyczne i seksualne przyczynią się do wzrostu o 90 proc. ryzyka niekontrolowanego napadu objadania się

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Obecnie uzależnienie od jedzenia – zaraz po alkoholu i papierosach - jest trzecim głównym nałogiem Polaków. Według badania z 2022 roku aż 46 proc. Polek skarży się na patologiczne objadanie się. Nałóg ten polega na spożyciu dużej ilości pokarmu w sposób niekontrolowany i jednym z najczęstszych problemów krajów zachodnich.

"Uzależnienie" od jedzenia – od badacza do praktyka. Weź udział w konferencji

To ważne zagadnienie będzie tematem przewodnim konferencji “Uzależnienie” od jedzenia – od badacza do praktyka, która odbędzie się w dniach od 23 do 24 września 2023 w formie online. Wezmą w niej udział eksperci z różnych dziedzin nauki.

Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy dotyczącej uzależnienia od jedzenia w grupie specjalistów, również tych z zakresu żywienia (dietetycy, psychologowie, psychoterapeuci, lekarze) oraz wśród studentów planujących swoją ścieżkę zawodową w tym temacie.

Organizatorami tej konferencji są Fundacja FitMIND i Studenckie Koło Naukowe Psychologii Zdrowia. Serdecznie zapraszają do udziału! Więcej informacji pod adresem: https://fundacja.fitmind.pl/konferencja. Udział w konferencji jest bezpłatny.