To dzieje się z mózgiem, gdy odstawisz alkohol. Naukowcy nie mają złudzeń

2023-12-20 15:17

Wpływ alkoholu na zdrowie był przedmiotem licznych badań. Teraz naukowcy postanowili sprawdzić, jak przebiega proces "gojenia się" mózgu przy zachowaniu długiej, nieprzerwanej abstynencji. Oto ich najnowsze ustalenia.

To dzieje się z mózgiem, gdy odstawisz alkohol. Naukowcy nie mają złudzeń
Autor: Getty Images To dzieje się z mózgiem, gdy odstawisz alkohol. Naukowcy nie mają złudzeń

Nie od dziś wiadomo, że częste i nadmierne picie alkoholu odbija się bardzo źle na pracy mózgu. Ta zależność znalazła potwierdzenie w wielu analizach. Z kolei badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili wypełnić pewną lukę i sprawdzić wpływ długotrwałej abstynencji na grubość kory mózgowej u osób z zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu (AUD).

Wpływ abstynencji na stan kory mózgowej

Jeden z autorów publikacji, neuropsycholog dr Timothy Durazzo, wyjaśnił, że chcieli przyjrzeć się, "w jaki sposób grubość kory mózgowej, będącej markerem różnych aspektów struktury mózgu, zmienia się przy długotrwałej, nieprzerwanej abstynencji".

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Obserwacja objęła 133 osoby i trwała ponad siedem miesięcy. W tym czasie 88 uczestników utrzymało trzeźwość i abstynencję. A pozostałych ochotników zaliczono do grupy kontrolnej – to były osoby, które w ogóle nie nadużywały trunków wysokoprocentowych.

Badacze zauważyli, że poprawa kondycji mózgu nastąpiła już w ciągu pierwszych czterech, pięciu tygodni od odstawienia alkoholu. Ich zdaniem widoczne było zwiększenie grubości kory mózgu w 26 z 34 obszarów. W żadnym przypadku jednak nie odnotowano całkowitej poprawy. - Jest to logiczne, ponieważ w przypadku każdego innego rodzaju urazu u człowieka najszybszą poprawę obserwujemy bezpośrednio po urazie lub uszkodzeniu. Nie inaczej jest w przypadku mózgu – dodał Durazzo.

Co utrudnia proces "gojenia się”"kory mózgowej oprócz alkoholu?

Ochotnicy, którzy spożywali dużo alkoholu kilka miesięcy przed eksperymentem, wykazywali obniżoną zdolność do odbudowy kory, szczególnie w części trójkątnej, oczodołowej oraz w zakręcie nadbrzeżnym. Mowa tu obszarach, które są ściśle skonsolidowane z obwodami odpowiedzialnymi za rozwiązywanie problemów, przetwarzanie emocji, logiczne myślenie oraz przebieg samokontroli i zachowań.

Naukowcy zaznaczają, że u osób z AUD proces "gojenia się" mózgu mogą ograniczać niektóre choroby współistniejące (m.in. cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu) i czynniki związane ze stylem życia, np. palenie papierosów. - Leczenie tych schorzeń w połączeniu ze zdrowszym odżywianiem, dbałością o dobry sen i aktywnością fizyczną może się przyczynić do potencjalnie optymalnego powrotu do zdrowia – podsumował neurolog.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki