Test na koronawirusa prywatnie. Gdzie zrobić Ile kosztuje? Czy warto?

2020-04-09 12:00 Ada Mazurek

Wielu z nas boi się koronawirusa i chciałoby się zbadać na jego obecność w organizmie. Do tej pory takie badania były możliwe tylko po uzyskaniu skierowania ze szpitala chorób zakaźnych lub od sanepidu. Teraz, kiedy testy są coraz powszechniejsze, można je zrobić już prywatnie. Jaki jest koszt badania i czy warto je robić?

Czy warto robić testy na koronawirusa prywatnie? Czy rekomenduje je Ministerstwo Zdrowia?

- To lekarz decyduje, czy zrobić test w kierunku koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomenduje wykonywania komercyjnych testów - podaje do informacji pacjentów NFZ.

Z kolei wprowadzenie cennika diagnostyki koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pod koniec lutego spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem ministra zdrowia. 

- Naszym zaleceniem jest, by prowadzić testy pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia ze wskazań medycznych, na zlecenie stacji sanitarno-epidemiologicznych i lekarzy. Istnieje ryzyko, że do laboratorium prywatnego może się zgłosić osoba, która jest zakażona koronawirusem. Czy stacja prywatna jest w stanie zapewnić izolację takiej osobie na czas badania i oczekiwania na wynik, a potem przewieźć ją bezpiecznie choćby do najbliższego szpitala? Jeśli nie ma takiej możliwości, to jest to niebezpieczne zarówno dla tej osoby, jak i lokalnej społeczności.

My możemy gwarantować jakość testów wykonanych tylko przez te laboratoria, które mamy u siebie w ewidencji i które wykonują testy na zlecenie szpitali czy stacji sanitarno-epidemiologicznych. W przypadku laboratoriów wykonujących badania komercyjnie takiej gwarancji dać nie możemy - przestrzega rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz.

AKTUALNA lista laboratoriów wykonujących TESTY na koronawirusa

Również dwie najpopularniejsze firmy zajmujące się diagnostyką prowadzą testy w kierunku wykrywania koronawirusa.

  • Diagnostyka - wykonuje badania tylko dla szpitali i innych placówek medycznych. Nie pobiera próbek w swoich punktach pobraniowych – ze względów epidemiologicznych.
  • ALAB również wykonuje badania tylko dla placówek medycznych i szpitali. Jednak w przyszłości planuje wprowadzić również badania serologiczne dla osób prywatnych.
  • Warsaw Genomics (spółka naukowa Uniwersytetu Warszawskiego) wykonuje do 1000 testów dziennie na zlecenie stacji sanitarno-epidemiologicznej, szpitala lub lekarza (również sam dla siebie). Nie ma możliwości wykonania testów prywatnie.

Jakie firmy testują w kierunku zakażenia koronawirusem?
Autor: Mat. własne Jakie firmy testują w kierunku zakażenia koronawirusem?

Testy prywatne

Testy komercyjne oferuje firma GeneMe, której nie ma jeszcze w wykazie resortu zdrowia. Rozpoczęła działania we współpracy z Fundacją na Rzecz Perspektywy "Cel". Jak podaje na swojej stronie testy prowadzone są metodą molekularną RT-PCR (rekomendowaną przez WHO).

Są to testy wymazowe, wykrywające obecność genu RdRp oraz genu E. Potwierdzają lub zaprzeczają obecności wirusa w organizmie. 

Pakiet do wykonania testu wykrywającego koronawirusa zamawia się przez stronę internetową kontrakoronawirus.pl. Trzeba za niego zapłacić 500 zł. Osoba, która zamówi zestaw testowy, po otrzymaniu przesyłki musi samodzielnie pobrać sobie wymaz do badania, a następnie przekazać go wolontariuszowi fundacji, który dostarczy materiał do laboratorium. Wyniki w ciągu 48 godz. są odsyłane pod adres e-mailowy klienta.

Czytaj więcej: Po test na koronawirusa jak do mcdonalda

Pytanie tylko, czy umiecie dobrze zrobić sobie sami wymaz z nosa? Zobaczcie, czy możecie być zarażeni:

Uwaga na fałszywe testy!

- Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m. in. odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby nie mające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych.

Proszę wszystkie osoby wykonujące zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii - apeluje do pacjentów i lekarzy Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Polecamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Weronika Karolak
|

Bardzo dobry pomysł, dobrze że fundacja podjęła takie działania, oni już parę lat funkcjonują także spokojnie można im zaufać. A koszt 500 zł moim zdaniem wcale nie jest wygórowany. Jak dołączamy też w ten sposób cegiełkę do walki z pandemią. Jeśli sama będę miała u siebie podejrzenie choroby na pewno chętnie taki test zamówię i wykonam w domu.