Test na Covid-19 z apteki. Domowy. Ale czy skuteczny?

2020-08-10 19:36 Magda Mazurek

O testach na koronawirusa z apteki powiedział publicznie po raz pierwszy Marek Jakubiak, jeszcze podczas debaty prezydenckiej. Kosztują one około 100 zł, są dostępne w wielu aptekach, ale czy są wiarygodne?

- Pokażę Państwu tester. Dzisiaj dostałem, 30 zł kosztuje, a nie 600 zł. Ten tester pokazuje, czy ja byłem chory, czy jestem chory i czy jestem zagrożeniem - mówił podczas debaty prezydenckiej, jeszcze w czerwcu, Marek Jakubiak. 

Owszem, takie testy są dostępne, teraz już w większości aptek. Jednak czy są skuteczne? Kto powinien go zrobić? Zacznijmy od tego, że testy z aptek to tzw. testy kasetkowe, które wykrywają przeciwciała powstałe w organizmie średnio na 3 do 7 dni od zakażenia koronawirusem.

Polecamy: Rekordowa liczba chorych na COVID-19! Takiego tempa nikt się nie spodziewał

Jak działa test na koronawirusa z apteki?

Test wykrywa obecność przeciwciał IgG oraz IgM w próbce krwi, którą pacjent mu oferuje - może być to krew np. z palca. Wynik pojawia się bardzo szybko, od 15 minut do pół godziny. 

Do testów kasetowych należy podchodzić ostrożnie. Nie są one rekomendowane przez WHO ponieważ są obarczone ryzykiem błędu. Dlaczego? Między innymi dlatego, że od momentu zakażenia koronawirusem do wytworzenia się przeciwciał mijają ok. 2-3 tygodnie. Oznacza to, że wynik ujemny testu wcale nie daje gwarancji, że nie zachorowaliśmy - nasz organizm mógł po prostu jeszcze nie zdążyć zareagować.

Czytaj też: Ile czasu można bezpiecznie nosić maseczkę? Nowe ustalenia

Test może potwierdzić, że w naszej krwi nie ma przeciwciał skierowanych przeciwko SARS-CoV-2. 

Test na koronawirusa z apteki - wynik pozytywny

Wynik pozytywny takiego testu może świadczyć, że przebyliśmy już zakażenie koronawirusem w przeszłości i w naszej krwi krążą przeciwciała anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

Może też potwierdzić, że jesteśmy w trakcie infekcji spowodowanej koronawirusem, o czym świadczy podwyższony poziom IgM.

Więcej: Testy na koronawirusa SARS-CoV-2

Test na koronawirusa - w takim razie jaki zrobić?

W standardowej diagnostyce COVID-19, przeprowadzanej w szpitalach, stosowane są testy genowe. W Polsce istnieje możliwość ich komercyjnego wykonania. 

Takie testy zaleca także WHO. Są one wykonywane metodą Real-Time PCR, a od pacjenta pobiera się nie krew, ale wymaz z górnych dróg oddechowych. Testy genowe są bardzo czułe, pozwalają wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, zanim jeszcze pojawią się objawy. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE