Ten produkt zwróć od razu do sklepu. Lidl wydał pilny komunikat

2024-08-23 10:39

Kolejny w tym tygodniu produkt wycofany ze sprzedaży w Lidlu. Sklep poinformował w swoim ostrzeżeniu o podwyższonym poziomie ołowiu w popularnych produktach. Jego spożycie może być groźne dla zdrowia.

Lidl
Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS

Lidl na swojej stronie internetowej podzielił się ważnym dla klientów komunikatem. Sieć sklepów ostrzega przed produktem  "Freshona, Sałatka z czerwonej kapusty, 500 g" z datą minimalnej trwałości 03.2026 r. i numerem partii 60 A 115. 

Kolejny produkt wycofany ze sprzedaży w Lidlu. Tym razem chodzi o stężenie ołowiu

Jak można się dowiedzieć, w ramach urzędowej kontroli w produkcie stwierdzony został podwyższony poziom ołowiu. Lidl biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów wraz z producentem, którym jest firma RUNOLAND Sp. z o.o. - Sp. J. podleili decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży. Co więcej, w komunikacie podkreślono, że niezalecane jest dalsze spożywanie.

To już kolejny produkt, który został wycofany ze sprzedaży w Lidlu. Niedawno pisaliśmy o wycofaniu sałat z asortymentu z powodu wykrycia w nich Salmonelli.

Sieć podkreśliła również, że artykuł można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragony. Zaznaczamy jednak, że zwrot towaru dotyczy wyłącznie tego konkretnego produktu. 

Wszystkie inne sprzedawane przez Lidl, w tym również pozostałe rodzaje sałatek nie zostały objęte wycofanie.

W formie - Dieta wysokobiałkowa

Zatrucie ołowiem - najważniejsze informacje

Zatrucie ołowiem, czy też ołowica, jest stanem chorobowym wywołanym działaniem ołowiu. Ten ciężki metal uznawany jest za jedną z najgroźniejszych trucizn. Co ciekawa, jest on szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Znaleźć go można w powietrzu, wodach powierzchniowych, wodach pitnych, glebie, roślinach czy właśnie żywności. 

Największe stężenie ołowi w roślinach występuje w rejonach znacznie uprzemysłowionych. Jego cechą jest to, że nie ulega on rozpadowi i odkłada się w organizmie. Obecnie na szczęście zatrucie ołowiem należy do rzadkości.

Objawy zatrucia ołowiem. Na co warto zwrócić uwagę?

Przyjmuje się, że dawka toksyczna ołowiu wynosi ok. 0,5 g, dawka śmiertelna 20–50 g. Do zatrucia może dojść przez układ oddechowy, przewód pokarmowy lub skórę. 

Objawy zatrucia ołowiem można podzielić na ostre i przewlekłe. Wśród objawów wymienia się: kolkę, ból głowy, brzucha i nudności. W wynik kumulacji pierwiastka może jednak dojść do anemii. 

Objawy zatrucia organizmu mogą zacząć się zaostrzać prowadząc do niewydolności nerek, wątroby i układu pokarmowego. Natomiast przewlekłe zatrucie, w wyniku kumulacji ołowiu, uszkadza nerwy, szpik kostny, nerki oraz skórę.

Podkreślamy, że w razie zatrucia ołowiem konieczna będzie natychmiastowa pomoc lekarska. W ramach pierwszego działania można stosować węgiel leczniczy.

Sonda
Lidl czy Biedronka? W którym sklepie wolisz robić zakupy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki