Ten nawyk to wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go przy stole
Otępienie czołowo-skroniowe to jedna z kilku form demencji i rozwija się jako najwcześniejsza. Na nią właśnie cierpi popularny aktor amerykański Bruce Willis. Często diagnozuje się ją po wystąpieniu objawów, lecz wcześniej wysyła ostrzegawcze sygnały. Jeden z nich to zmiana nawyków żywieniowych - niestety na gorsze.
Pod terminem demencja kryje się grupa chorób otępiennych, które upośledzają pracę mózgu na kilku płaszczyznach. Wielu osobom kojarzy się ona zazwyczaj z utratą pamięci oraz zmianami w zachowaniu i nastroju. Objawy zależą w sumie od konkretnej postaci demencji i u poszczególnych osób mogę się bardzo różnić. Mogą ujawnić się niespecyficzne symptomy, które łatwo można przypisać innym schorzeniom lub pomylić je z reakcją na stres, lub menopauzą.
Wczesna oznaka demencji. Nie bagatelizuj jej
Rozpoznawanie otępień to jeden z najtrudniejszych procesów diagnostycznych, zwłaszcza dotyczy to otępienia czołowo-skroniowego. Ten rodzaj demencji prowadzi do nieodwracalnych zmian w komórkach nerwowych. W rezultacie pacjent doświadcza wielu dolegliwości, m.in. ma duże problemy z kontrolowaniem własnych emocji oraz problemy z mówieniem i rozumieniem. To właśnie amerykański aktor Bruce Willis cierpi na ten rzadki typ demencji.
Jak podaje Alzheimer’s Society, początkowe objawy otępienia czołowo-skroniowego mogą być niedostrzegalne dla samego chorego. Jednym z nich jest nadmierne jedzenie, czyli osoby cierpiące na tę demencję, mogą wykazywać skłonność do przejadania się i mają niepohamowany apetyt na niezdrowe przekąski.
"U osoby z otępieniem czołowo-skroniowym wzrasta wzmożona chęć na zjedzenie czegoś słodkiego, tłustego i obfitującego w węglowodany. Może też zapominać o manierach przy stole, a do tego nie wie, kiedy może przestać jeść, spożywać alkohol czy palić papierosy" – wyjaśnia organizacja. Oznacza to, że ta demencja przejmuje kontrolę nad jego nawykami żywieniowymi.
To objaw związany z jedzeniem i piciem
Alzheimer’s Society podkreśla też, że "chorzy mogą nie pamiętać, co ostatnio jadły lub martwią się tym, kiedy będzie kolejny posiłek". – Mogą mieć obsesję na punkcie określonych produktów. Często też szukają jedzenia. To jest niewątpliwie stresująca sytuacja dla nich, ale także dla ich opiekunów – dodaje.
Istnieją jednak techniki radzenia sobie z nadmiernym jedzeniem u chorych dotkniętych demencją. Alzheimer’s Society zaleca, aby m.in. kopiasty talerz zamienić na mniejszą porcję, serwować więcej owoców i warzyw oraz dbać o odpowiednie nawodnienie. Do jadłospisu warto też włączyć więcej produktów o niskiej zawartości tłuszczu i niskiej kaloryczności.
Demencji nie da się wyleczyć, ale wczesna diagnoza i dobrana terapia daje duże szanse na jej spowolnienie