Ten moment poruszył każdego. Ciężko chory Michael J. Fox pojawił się na scenie

2024-02-20 13:04

Michael J. Fox, legendarny aktor znany z serii "Powrót do przyszłości", pojawił się na 77. ceremonii wręczenia nagród BAFTA, wzruszając publiczność i widzów na całym świecie. 62-letni Fox, walczący od lat z chorobą Parkinsona, zaskoczył wszystkich, pojawiając się na scenie, by wręczyć prestiżową nagrodę dla najlepszego filmu.

Ciężko chory Michael J. Fox pojawił się na scenie
Autor: YouTube / BBC Ciężko chory Michael J. Fox pojawił się na scenie

Jego obecność na gali BAFTA była nie tylko hołdem dla jego niezapomnianej kariery filmowej, ale także potężnym przesłaniem o sile, odwadze i nieustępliwości. W trakcie swojego wystąpienia Fox podkreślił magiczną moc kina, jego zdolność do zmieniania perspektyw i życia widzów. Statuetkę wręczył twórcom filmu "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana, jednocześnie zyskując ogromne uznanie i miłość ze strony publiczności.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Michael J. Fox jest bardzo chory

Reakcje na wystąpienie Foxa na mediach społecznościowych były natychmiastowe i pełne emocji. Wiele osób wyrażało swoje wzruszenie i podziw dla aktora, podkreślając jego niezłomny duch i inspirującą postawę. Serwis BBC określił jego pojawienie się jako "niespodziewane", podkreślając wyjątkowy charakter tego momentu.

Choroba Parkinsona, z którą Michael J. Fox zmaga się od 1991 roku, nie powstrzymała go przed aktywnym uczestnictwem w życiu publicznym i działalnością na rzecz badań nad tą dolegliwością. W 2022 roku aktor został uhonorowany honorowym Oscarem za swoje zaangażowanie w zwiększanie świadomości społecznej na temat Parkinsona oraz wspieranie badań nad leczeniem tej choroby.

W wywiadzie dla "CBS Sunday Morning" w 2023 roku Fox mówił o swojej chorobie jako o "darze, który wciąż przyjmuje", jednocześnie nie ukrywając trudności, jakie niesie każdy dzień z Parkinsonem. Jego otwartość i optymizm stały się źródłem inspiracji dla wielu ludzi na całym świecie.

Historia Michaela J. Foxa i jego wpływ na życie osób z chorobą Parkinsona zostały również przedstawione w nominowanym do nagród BAFTA filmie dokumentalnym "Nieustannie: Historia Michaela J. Foxa", rzucającym światło na codzienne wyzwania aktora i jego rodziny.

Powrót Michaela J. Foxa na scenę BAFTA był nie tylko chwilą uznania dla jego dorobku artystycznego, ale także potężnym przypomnieniem o sile ducha i odwadze w obliczu przeciwności losu.

Czym jest choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to postępujące zaburzenie neurodegeneracyjne, które dotyka głównie układu ruchowego organizmu, ale może również wpływać na funkcje poznawcze, nastrój i inne aspekty funkcjonowania. Jest to druga, po chorobie Alzheimera, najczęściej występująca choroba neurodegeneracyjna. Na czym polega choroba Parkinsona?

Choroba charakteryzuje się głównie degeneracją neuronów dopaminergicznych w obszarze mózgu zwanym substancją czarną (substantia nigra). Neurony te są odpowiedzialne za produkcję dopaminy, neuroprzekaźnika kluczowego dla kontroli i koordynacji ruchów. Utrata tych komórek prowadzi do obniżenia poziomu dopaminy, co skutkuje typowymi objawami choroby Parkinsona.

Główne objawy choroby Parkinsona:

 • Drżenie spoczynkowe: charakterystyczne drżenie rąk, nóg, żuchwy lub głowy, najczęściej występujące w spoczynku.
 • Sztywność mięśni: zwiększony opór mięśni podczas ruchu, co może prowadzić do bólu.
 • Bradykinezja: spowolnienie inicjacji ruchów dobrowolnych, co wpływa na codzienne czynności, takie jak pisanie czy ubieranie się.
 • Zaburzenia równowagi i postawy: trudności w utrzymaniu stabilności, co zwiększa ryzyko upadków.

Inne objawy mogą obejmować:

 • Zmiany w pisaniu (mikrografia),
 • Problemy z mową,
 • Utrata węchu,
 • Zaburzenia snu,
 • Depresja i lęk,
 • Problemy poznawcze.

Jak się leczy chorobę Parkinsona?

Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, ale dostępne są opcje leczenia, które mogą złagodzić objawy i poprawić jakość życia pacjentów:

 • Leki: Głównym celem farmakologicznego leczenia jest uzupełnienie niedoboru dopaminy. Najczęściej stosowane są leki zawierające lewodopę (prekursor dopaminy) w połączeniu z karbidopą, które pomagają kontrolować objawy ruchowe. Inne leki obejmują agonistów dopaminy, inhibitory monoaminooksydazy B (MAO-B) i inne, które wpływają na różne szlaki neurotransmiterów.
 • Terapie fizyczne i ćwiczenia: Fizjoterapia może pomóc w zarządzaniu sztywnością mięśni i problemami z równowagą.
 • Chirurgiczne metody leczenia: W niektórych przypadkach stosuje się głęboką stymulację mózgu (DBS - Deep Brain Stimulation), polegającą na wszczepieniu elektrod do określonych obszarów mózgu, co może pomóc w kontrolowaniu objawów ruchowych.
 • Wsparcie psychologiczne i społeczne: Pomoc psychologa, wsparcie ze strony rodziny i grup wsparcia są ważne w radzeniu sobie z chorobą.

Leczenie choroby Parkinsona wymaga indywidualnego podejścia i często jest dostosowywane do potrzeb i objawów konkretnego pacjenta. Wczesne rozpoczęcie leczenia i kompleksowe podejście mogą znacząco poprawić komfort życia osób dotkniętych chorobą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki