Ten lek pozwoli żyć dłużej wielu kobietom. Eksperci: to koń trojański onkologii

2022-06-29 10:46

Rewolucją w leczeniu raka piersi określili eksperci pierwszą terapię celowaną, skierowaną przeciwko receptorowi HER2. Może ona zupełnie odmienić losy tysięcy kobiet, leczonych z powodu tego nowotworu. Zaprezentowane podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) wyniki badania DESTINY-Breast04 poderwały do owacji na stojąco tysiące ekspertów z całego świata.

Ten lek pozwoli żyć dłużej wielu kobietom. Eksperci: to koń trojański onkologii
Autor: Getty Images

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet - w Polsce odpowiada za 23 proc. wszystkich zachorowań u kobiet. Co roku na świecie rozpoznaje się go u niemal dwóch milionów kobiet, a około 500 tys. z jego powodu umiera.

Szczególnie agresywną postacią tego nowotworu jest HER2 dodatni rak piersi. Szybko się rozwija, częściej też daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Prawie każda chora odpowiedziała na leczenie

Przełomowe wieści - zarówno pod kątem klasyfikacji raka piersi, jak i podejścia do jego leczenia, czy rokowania dla konkretnej grupy chorych przedstawiono w trakcie tegorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO 2022) w Chicago.

Eksperci przedstawili wyniki najnowszego badania o akronimie DESTINY-Breast04, w którym testowano trastuzumab derukstekan - pierwszą terapię celowaną przeciwko receptorowi HER2. Wyniki wykazały unikalną w terapii pacjentek z niską ekspresją receptora HER2 skuteczność leczenia za pomocą nowego preparatu.

- Do tej pory pacjentki z niską ekspresją receptora HER2 leczono tak samo, jak chore HER2 ujemne. Tymczasem szacuje się, że grupa pacjentek z niską ekspresją receptora HER2 może obejmować ponad połowę wszystkich chorych, a my mamy realną szansę, żeby odmienić los tej niezwykle licznej grupy - powiedziała dr n. med. Joanna Streb, małopolska konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii. W omawianym przez ekspertów badaniu wykazano, że lek - trastuzumab derukstekan -  zmniejszył ryzyko progresji choroby lub zgonu o 50 proc. w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z przerzutowym rakiem piersi, z niską ekspresją receptorów HER2. W porównaniu z chemioterapią zapewniło to pacjentom aż o 6 miesięcy dłuższe przeżycie. Co więcej, prawie każda chora, bo aż 96 proc. z nich, odpowiedziała na leczenie. Są to niezwykle ważne i przełomowe wyniki dla tej szczególnej grupy chorych, co odzwierciedliła podczas kongresu reakcja zgromadzonych – owacje na stojąco - dodała dr Streb, która również była uczestnikiem tegorocznego ASCO.

Jak działa nowy lek? To "koń trojański" onkologii

Trastuzumab derukstekan to koniugat, czyli połączenie leku cytostatycznego z przeciwciałem działającym na receptor HER2. Połączenie to pozwala zablokować receptor HER2 i wprowadzić lek cytostatyczny bezpośrednio do komórki nowotworowej.

- Koniugaty, ze względu na swój mechanizm działania, określane są końmi trojańskimi w onkologii. Można śmiało powiedzieć, że są one przyszłością leczenia onkologicznego. Działają precyzyjnie na zmienione nowotworowo komórki, oszczędzając te zdrowe. W przypadku trastuzumabu derukstekanu dochodzi dodatkowo aspekt niespotykanie wysokiego wśród wszystkich koniugatów współczynnika leku do przeciwciała, a także równie unikalny „bystander anti-tumor” efekt. Sprawia on, że derukstekan potrafi przejść do innych sąsiednich komórek, które wcale nie muszą być HER2+, ale powinny być zniszczone. To tym czynnikom zawdzięczamy tę bezprecednsową skuteczność tej cząsteczki, udowadnianą już w kolejnym badaniu klinicznym - powiedział prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

"Nowy lek daje nam odwagę, by marzyć o przyszłości"

Nowy lek daje nadzieję tysiącom kobiet chorującym na ten typ raka piersi. - Kiedyś rak piersi oznaczał wyrok. Rewolucja, o której dzisiaj mówimy, daje nam odwagę, żeby marzyć o przyszłości. Bardzo mocno liczymy na to, że te wspaniałe wyniki badania i rekomendacje ekspertów zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu kolejnych list refundacyjnych. - mówiła Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Lek trastuzumab derukstekan został wyróżniony przez ekspertów na pierwszym miejscu listy TOP 10 ONKO, na której umieszczone zostały najpilniejsze potrzeby refundacyjne polskiej onkologii na rok 2022.