Ten lek kupisz dopiero za kilka miesięcy. Podano przybliżony termin

2022-07-13 6:35

Jeden z leków, przepisywanych w leczeniu zakażeń - w tym zapalenia zatok i zapalenia ucha, zapalenia płuc czy zakażenia dróg moczowych - jest w aptekach praktycznie niedostępny. Niestety - nieprędko do nich wróci.

Ten lek kupisz dopiero za kilka miesięcy. Podano przybliżony termin
Autor: Getty Images

Chodzi o lek Unasyn - tabletki z antybiotykiem beta-laktamowym, sultamycyliną. Wg. danych portalu gdziepolek.pl, w całej Polsce dostępny jest on w zaledwie jednej aptece, w dodatku jest to niepełne opakowanie.

To antybiotyk przepisywany w przypadku wielu infekcji

Unasyn ma działanie bakteriobójcze - hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii. Przepisywany jest w przypadku zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych - w tym zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, zapalenia migdałków, płuc i oskrzeli - a także w przypadku zakażeń skóry i tkanek miękkich, infekcji dróg moczowych, odmiedniczkowego zapalenia nerek oraz rzeżączki.

Lek wróci do aptek późną jesienią

Producentem leku jest firma Pfizer. Jak informuje portal gdziepolek.pl, dział obsługi klienta tej firmy podał informację, że lek ponownie pojawi się w Polsce dopiero jesienią. "Planowany termin dostaw do Polski leku Unasyn to połowa października br. Do aptek lek ma trafić nie wcześniej niż w listopadzie br." - czytamy na portalu gdziepolek.pl

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk