Wyglądają pięknie, ale są silnie toksyczne. Spotkasz je przy polskich drogach
W Polsce możemy natknąć się na kilkadziesiąt gatunków roślin, które zawierają związki chemiczne silnie oddziałujące na ludzki organizm. Co więcej, wiele z nich nosi nazwy, które nawet nie wskazują na potencjalne zagrożenie. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat trujących roślin, które można spotkać w Polsce.
W Polsce występuje bardzo zróżnicowana flora. Przechadzając się po polach, łąkach i lasach można natknąć się na wiele pięknych roślin. Nie wszystkie z nich są bezpieczne. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w Polsce występują też silnie toksyczne gatunki roślin.
Trujące rośliny są takie zazwyczaj z jednego powodu – toksyna to mechanizm obronny mający chronić roślinę przed niebezpieczeństwem. W końcu, jeśli ktoś raz zje trującą roślinę, to już nigdy nie zbliży się do niej ponownie. Objawy zatrucia mogą być niezwykle różnorodne – od wymiotów aż do drgawek. Na jakie trujące rośliny trzeba w Polsce uważać?
Trujące rośliny w Polsce: wilcza jagoda
Jako pierwszą można wymienić Atropę belladonne L. znaną w Polsce lepiej jako wilcza jagoda. Występuje ona najczęściej na terenie gór i podgórzy. Zawarte w niej alkaloidy są silną trucizną. Mogą doprowadzić do halucynacji, zaburzeń pamięci, a nawet narkotycznej śpiączki lub śmierci.
Owoce wilczej jagody są czerwono-granatowe i słodkie w smaku, przez co mogą stanowić zagrożenie w szczególności dla najmłodszych spacerowiczów. Po zjedzeniu 10-20 owoców wilczej jagody zgon może nastąpić nawet w mniej niż 24 godziny.
Trujące rośliny w Polsce: tojad
Tojad występuje w Polsce w Karpatach i Sudetach, choć można go też znaleźć w przydomowych ogródkach. Zawiera on dużą ilość związków toksycznych, jak np. akonitynę, w korzeniach i nasionach.
Akonityna początkowo ma działanie pobudzające, jednak potem paraliżuje nerwy czuciowe i może spowodować paraliż mięśni oddechowych i zatrzymanie akcji serca. Co więcej, może wnikać również przez skórę.
Trujące rośliny w Polsce: barszcz Sosnowskiego
Jako następny należy wymienić znany już chyba wszystkim barszcz Sosnowskiego. Już samo przebywanie w pobliżu tej rośliny stanowi zagrożenie dla zdrowia, o bezpośrednim kontakcie nie wspominając.
Najczęściej spotkamy go wi miejscach nieużytkowanych przez człowieka. Roślina zawiera tak zwane furanokumaryny. Jej sok jest niebezpieczny pod wpływem światła UV, wywołując poparzenia II i III stopnia.
Trujące rośliny w Polsce: naparstnice
Naparstnice mają swoje walory dekoracyjne, dlatego chętnie się je uprawia. Trzeba jednak uważać, ponieważ wszystkie części rośliny uważane są za toksyczne przez obecność glikozydów nasercowych.
Zatrucie może objawiać się: spowolnieniem akcji serca, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami widzenia i porażeniem. W szczególności naparstnica purpurowa i wełniana są silnie trujące.
Trujące rośliny w Polsce: bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity występuje na niemal całym terenie Polski. Wszystkie części tej rośliny, ale w szczególności owoce, są trujące dla człowieka. Mogą powodować: pieczenie w ustach i gardle, biegunkę, świąd, wysypkę, halucynacje i zatrzymanie oddechu.
Trujące rośliny w Polsce: wawrzynek wilczełyko
Również wawrzynek wilczełyko jest silnie toksyczny. Występuje na terenie całej Polski, choć jest dość rzadki. Zjedzenie już 12 owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, a w przypadku dzieci wystarczy 1 lub 2 owoce.
Pierwszymi objawami są natomiast ślinotok, opuchlizna warg, krtani oraz twarzy i odrętwienie. Następnie pojawiają się wymioty, silne bóle brzucha i krwawe biegunki.
Trujące rośliny w Polsce: cis pospolity
Cis pospolity, choć jest rośliną ozdobne, występuje na terenie południowo-zachodniej Polski. Wszystkie części rośliny, oprócz osówki otaczającej nasiono, zawierają trujące związki takie jak taksyna i efedryna. Taksyna działa toksycznie na serce, układ pokarmowi i nerwowy. Zatrucie zaczyna się od wymiotów, następnie przechodzi przez spadek ciśnienie, drgawki i kończy się zazwyczaj zgonem.