Nie żyje Mikołaj Wrona. Syn legendarnego pilota przegrał walkę z chorobą
Nie żyje Mikołaj Wrona, syn Tadeusza Wrony – pilota, którego heroiczne lądowanie bez podwozia na warszawskim Okęciu w 2011 roku zapisało się na kartach historii polskiego lotnictwa. Mikołaj Wrona również był pilotem. Zmarł w wieku 40 lat po walce z ostrą białaczką szpikową.
Nie żyje Mikołaj Wrona. Przegrał walkę z chorobą
Mikołaj Wrona był synem Tadeusza Wrony - pilota, którego nazwisko poznała cała Polska po tym, jak bezpiecznie wylądował awaryjnie Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia.
Mikołaj poszedł w ślady ojca i poświęcił się lataniu. Niestety, dwa lata temu u wówczas 38-letniego Mikołaja zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Mężczyzna musiał przejść serię chemioterapii oraz dwa przeszczepy szpiku.
Po tym zaczęło wydawać się, że choroba zaczyna się wycofywać. Niestety jednak tak się nie stało. W związku z tym Mikołaj wraz ze swoją rodziną stanęli w obliczu ogromnych rachunków za leczenie.
Zorganizowano zbiórkę, która miałaby mu pomóc wyjechać na leczenie za granicę. W końcu udało mu się wyjechać do ośrodka w Walencji. Mimo starań lekarzy nie udało się go jednak uratować.
O śmierci Mikołaja Wrony poinformowała jego żona w rozmowie z polsatnews.pl. O śmierci również poinformowała Fundacja Siepomaga.
Z wielkim żalem zawiadamiam, że zmarł kpt. Mikołaj Wrona. Tak jak jego ojciec - Kapitan Tadeusz Wrona, spełnił marzenie o lataniu jako pilot pasażerski linii lotniczych. Wszystko wskazywało na to, że Mikołaj zwalczy białaczkę. Było bardzo blisko! Kondolencje dla rodziny kpt. Mikołaja Wrony, dla żony, dzieci, rodziców i siostry
- czytamy.
Ostra białaczka szpikowa. Takie są jej objawy
Ostra białaczka szpikowa (ang. Acute Myeloid Leukemia, AML) to nowotwór krwi i szpiku kostnego, charakteryzujący się szybkim i niekontrolowanym rozrostem niedojrzałych komórek mieloidalnych (tzw. blastów) w szpiku kostnym. Powoduje to upośledzenie produkcji zdrowych komórek krwi – czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi. Choroba postępuje szybko i wymaga pilnego leczenia.
AML rozwija się w wyniku mutacji genetycznych w komórkach macierzystych szpiku kostnego, które prowadzą do:
- zaburzenia dojrzewania komórek krwi – blastom brakuje zdolności do dojrzewania w dojrzałe formy funkcjonalnych krwinek.
- niepohamowanego namnażania – komórki blastyczne dzielą się w sposób niekontrolowany, zajmując miejsce w szpiku i krwiobiegu.
- zahamowania produkcji zdrowych krwinek – nadmiar blastów powoduje zmniejszenie liczby zdrowych czerwonych krwinek (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów).
Do czynników ryzyka powstania AML należą:
- ekspozycja na toksyny (np. benzen, chemoterapia, radioterapia),
- wrodzone zespoły genetyczne (np. zespół Downa, anemia Fanconiego),
- zaburzenia szpiku kostnego (np. zespół mielodysplastyczny, choroba mieloproliferacyjna),
- wiek – choroba częściej występuje u osób starszych.
Objawy AML wynikają z upośledzenia funkcji szpiku kostnego i mogą obejmować:
1. Objawy wynikające z niedokrwistości (anemii):
- osłabienie,
- bladość skóry,
- duszność,
- zawroty głowy.
2. Objawy skazy krwotocznej (z powodu małopłytkowości):
- skłonność do siniaków,
- krwawienia z nosa, dziąseł,
- plamki krwotoczne na skórze (wybroczyny).
3. Częste infekcje (z powodu neutropenii):
- gorączka,
- inne objawy typowe dla zakażeń, np. zapalenie płuc.
4. Objawy ogólne:
- utrata masy ciała,
- nadmierne pocenie się, zwłaszcza nocne,
- brak apetytu.
5. Objawy związane z przerzutami lub naciekami:
- powiększenie węzłów chłonnych,
- bóle kostne,
- powiększenie wątroby lub śledziony (hepatosplenomegalia).
Chorobę często rozpoznaje się dopiero, gdy chory ma nagły krwotok, omdlenia i szybko narastające osłabienie.
Ostra białaczka szpikowa stanowi ok. 80 proc. ostrych białaczek na świecie. Zapadalność na tą chorobe rośnie wraz z wiekiem. Niestety, czasem chorują na nią również dzieci.