Te objawy raka szyjki macicy możesz zobaczyć i wyczuć. Jeśli je masz, nie zwlekaj z wizytą u lekarza

2022-06-28 11:02

Rak szyjki macicy wykrywany jest zazwyczaj wtedy, kiedy na skuteczne leczenie jest już zbyt późno. Jedynym sposobem, by wykryć go jeszcze w początkowym stadium, są regularne badania cytologiczne. Warto również być wyczulonym na potencjalne objawy tego nowotworu i uważnie przyglądać się sygnałom, jakie wysyła organizm - niektóre objawy raka szyjki macicy można bowiem nie tylko zobaczyć, ale też wywąchać.

Te objawy raka szyjki macicy możesz zobaczyć i wyczuć. Jeśli je masz, nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Autor: Getty Images

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów, na które chorują kobiety - w 2020 r zajmował szóste miejsce wśród nowotworów złośliwych u kobiet, i siódme wśród tych, z powodu których najczęściej umieramy. Wcześnie wykryty jest jednak niemal zupełnie uleczalny.

Objawy raka szyjki macicy, które można zobaczyć i poczuć

We wczesnym stadium zaawansowania rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje widocznych objawów - właśnie dlatego tak ważne są regularne cytologie. W bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się objawy. Wśród pierwszych zauważalnych objawów raka szyjki macicy wymieniane są zwykle:

  • plamienia i delikatne krwawienia między miesiączkami
  • ból w trakcie stosunku
  • krwawienie po stosunku
  • obfitsze i dłuższe niż wcześniej miesiączki
  • po okresie przekwitania - krwawienia pomenopauzalne

Gdy rak jest bardzo zaawansowany, mogą pojawić się upławy, których charakterystyczną cechą jest to, że są ropne i cuchnące, a także ból w dole brzucha i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Tym, na co - wg Cancer Research UK - kobiety powinny szczególnie zwracać uwagę, jest kolor wydzieliny z pochwy oraz jej zapach. Normalnie powinna być ona przejrzysta, mleczna lub lekko żółtawa. Jeśli jest podbarwiona na czerwono, ma inny nietypowy kolor lub dziwny, bardzo nieprzyjemny zapach, szybko trzeba zgłosić się do ginekologa, by ten ustalił, co jest przyczyną.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Kolor i zapach wydzieliny nie wystarczą, by postawić diagnozę

Mimo, że zarówno dziwny kolor, jak i nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy są niepokojące i występują przy raku szyjki macicy, same w sobie nie są potwierdzeniem nowotworu. By go rozpoznać, konieczne są konkretne badania. Pierwszym krokiem jest wizyta ginekologiczna, w trakcie której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie ginekologiczne, a także USG transwaginalne - powinno się je przeprowadzać w 5-10 dniu cyklu.

USG to pozwala na ocenę macicy i jej błony śluzowej oraz jajników. Konieczna jest również cytologia, a w przypadku podejrzenia raka, również badanie kolposkopowe, w trakcie którego można w powiększeniu obejrzeć zmiany na szyjce macicy i pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Wyniki tego badania stanowią podstawę do postawienia diagnozy. Niekiedy zalecany jest również rezonans magnetyczny.