Te objawy mogą wpływać na ciężki przebieg COVID-19. Ekspert wyjaśnia

2021-04-06 11:14

Objawy neurologiczne zwiastują ciężki przebieg COVID-19, o czym poinformował prof. Konrad Rejdak. Podczas ostrej infekcji SARS-CoV-2 może dojść do różnych zaburzeń ze strony układu nerwowego, w tym też ze strony mózgowia.

Te objawy mogą wpływać na ciężki przebieg COVID-19. Ekspert wyjaśnia
Autor: Getty Images

Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak wyjaśnił, że „inwazja wirusa SARS-CoV-2 do układu nerwowego przebiega najczęściej drogami nerwów obwodowych, czyli poprzez nerwy węchowe, ale także przez nerw błędny”. Jest to najdłuższy nerw czaszkowy, który unerwia między innymi wszystkie narządy klatki piersiowej. Wirus może wędrować tym nerwem do ośrodkowego układu nerwowego.

- Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste – podkreślił neurolog.

W opinii prof. Konrada Rejdaka objawy neurologiczne znacznie częściej występują w ciężkim przebiegu COVID-19. To świadczy – jak zaznaczył ekspert – o zajętości przez wirusa SARS-CoV-2 centralnego układu nerwowego – mózgu i rdzenia kręgowego. Jak dodał w trakcie ostrej infekcji COVID-19 mogą wystąpić m.in. „zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty, drgawki czy zaburzenia ogniskowe”.  

Dość sporo osób zmagających się z tą chorobą skarży się na utratę węchu i smaku. – Aktualnie, przy wariancie brytyjskim koronawirusa rzadziej się to obserwuje, ale nadal 60-70 proc. chorych może mieć te symptomy – podkreślił ekspert. Jak dodał, objawy neurologiczne mogą być też związane z wystąpieniem udaru mózgu. Dotyczy to 6-7 proc. chorych w ostrej fazie infekcji COVID-19.

Powikłania po COVID-19

Kontynuując swoją wypowiedź, prof. Konrad Rejdak zaznaczył, że „wiele osób, szczególnie w młodym wieku, odczuwa opóźnione zaburzenia ze strony układu nerwowego nawet po łagodnym przejściu COVID-19”. Zdaniem eksperta mogą to być następujące zaburzenia: „przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, określane jako „mgła mόzgowa”, m.in. trudności w koncentracji, szybkości myślenia”. Podkreślił, że niektórzy ozdrowieńcy mogą odczuwać te objawy nawet wiele miesięcy po przebyciu choroby.

- Do tego dochodzą również zespoły bólowe wielomiejscowe, związane z zaburzeniem czynności nerwów obwodowych. Jest to poważny problem. Występują również zespoły autoimmunologiczne z uszkodzeniem nerwów obwodowych np. zespół Guillaina-Barrego – dodał neurolog.

Ekspert przekazał, że obecnie nie ma żadnych zaleceń dotyczących leczenia zaburzeń neurologicznych u osób chorych na COVID-19 oraz borykających się  z zespołem post-COVID-19. Jak zaznaczył prof. Konrad Rejdak, „używamy różnych metod rehabilitacji oraz preparatów witaminowych, w nadziei, że to poskutkuje”.

Źródło: PAP

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?