Te 4 przypadłości mogą wynikać ze zbyt rzadkiego prania pościeli. Na liście m.in. rzeżączka

2022-11-29 9:15

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nasza sypialnia może być "wylęgarnią" drobnoustrojów. To rodzi pytanie: jak często należy prać pościel, aby zapobiec rozwojowi różnego rodzaju chorób? Mamy na to odpowiedź. Niestety, większość z nas robi to zbyt rzadko.

Te 4 przypadłości mogą wynikać ze zbyt rzadkiego prania pościeli. Na liście m.in. rzeżączka
Autor: Getty Images Te 4 przypadłości mogą wynikać ze zbyt rzadkiego prania pościeli. Na liście m.in. rzeżączka

Eksperci ostrzegają, że pościel może być wylęgarnią drobnoustrojów, co z kolei może prowadzić do rozwoju szeregu problemów zdrowotnych - od łagodnych dolegliwości skórnych, po cięższe choroby.

Jedna z ankiet przeprowadzona w 2020 roku w Wielkiej Brytanii wykazała, że ​​jedna trzecia Brytyjczyków pierze swoją pościel tylko raz w roku. To stanowczo zbyt rzadko.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

4 choroby, jakie może powodować zbyt rzadkie pranie pościeli

Pierwsze miejsce na tej liście zajmują problemy skórne. Wszystko przez złuszczający się martwy naskórek, który gromadzi się na prześcieradłach. Niestety, stanowi on idealne pożywienie dla roztoczy, których obecność może powodować szereg chorób skóry. Do najczęstszych z nich należą nawroty egzemy, mogące powodować swędzące wysypki i podrażniać skórę.

Czytaj też: Czy stres może powodować problemy skórne?

Kolejny punkt na liście to alergie. Ich głównym winowajcą są roztocza, których odchody mogą wywoływać różnego rodzaju alergie, a nawet astmę. Objawy alergii mogą obejmować wysypki skórne, swędzenie oczu i katar. Z kolei w przebiegu astmy może dojść do wystąpienia trudności w oddychaniu, co stanowi stan potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia.

Punkt trzeci na liście chorób, które mogą powodować bakterie czyhające w pościeli to zapalenie wyrostka robaczkowego. Bakterie gromadzące się na powierzchni pościeli mogą prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego, jeśli dostaną się do przewodu pokarmowego.

Dermatolog Alok Via z Cleveland Clinic w rozmowie z Daily Express powiedział, że w naszych ciałach mamy więcej bakterii niż własnych komórek. Warto dodać, że zapalenie wyrostka robaczkowego często wymaga operacji, a pęknięcie wyrostka robaczkowego może być śmiertelne.

Ostatni punkt na liście to infekcje bakteryjne, które także mogą wynikać z gromadzenia się drobnoustrojów na zabrudzonej pościeli.

Jednym z najbardziej zaraźliwych jest gronkowiec złocisty, który rozprzestrzenia się niezwykle łatwo i może powodować poważne problemy zdrowotne. Bakteria ta może prowadzić do rozwoju zapalenia płuc.

To nie wszystko. Rzeżączka to kolejna infekcja bakteryjna, którą można się zarazić, gdy dzielimy łóżko z zakażoną osobą.

Jak często prać pościel?

Eksperci zalecają, aby pościel, w której śpimy zmieniać minimum raz w tygodniu. Inaczej wyglada sytuacja, gdy dzielimy łóżko z osobą, która zmaga się z chorobą zakaźną. Wtedy pościel i prześcieradło należy zmieniać codziennie.

Należy także pamiętać o tym, aby regularnie wietrzyć sypialnię. 

Czytaj też: Jak często prać ręczniki i pościel? Mikrobiolog wyjaśnia: będziecie zaskoczeni