Tak teraz może objawiać się Covid-19. Za te symptomy odpowiada subwariant BF.7

2023-01-03 12:33

Omikron BF.7 napędza gwałtowny wzrost infekcji COVID-19 w Chinach, przypadki zakażeń wykrywane są również w innych krajach. Subwariant ten jest niezwykle zaraźliwy - jeden chory może przenieść infekcję nawet na 18 innych osób. Eksperci przewidują, że z powodu tego wariantu w ciągu najbliższych trzech miesięcy może dojść do milionów nowych zakażeń. Jakie objawy są charakterystyczne dla subwariantu BF.7 i co o nim dotychczas wiadomo?

Tak teraz może objawiać się Covid-19. Za te symptomy odpowiada subwariant BF.7
Autor: Getty Images Tak teraz może objawiać się Covid-19. Za te symptomy odpowiada subwariant BF.7

Omikron BF.7 sieje spustoszenie w Chinach od początku grudnia, gdy gwałtownie złagodzono w tym kraju ograniczenia epidemiczne. Władze uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą - w poniedziałek 2 stycznia 2023 r. zgłoszono oficjalnie trzy nowe zgony z powodu COVID-19.

Tymczasem w agencjach informacyjnych pojawiają się zdjęcia przepełnionych chińskich szpitali, a domy pogrzebowe odnotowują niespotykany i gwałtowny popyt na swoje usługi - informuje agencja Reuters. Międzynarodowi eksperci przewidują, że w tym roku w Chinach z powodu COVID-19 dojdzie do co najmniej miliona zgonów.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

BF.7 jest bardzo zaraźliwy

BF.7 to skrót - pełna nazwa to BA.5.2.1.7. BF.7 jest podwariantem wariantu BA.5 Omikrona - obecnie odpowiada on za największą liczbę wszystkich przypadków zachorowań na świecie (ok. 76,2 proc).  

BF.7 jest bardzo zaraźliwy. „Sublinia BF.7 ma najsilniejszą spośród odmian Omikronu zdolność infekowania, szybciej się transmituje, ma krótszy okres inkubacji i większą zdolność do infekowania ludzi, którzy mieli już infekcję Covid-19 lub byli zaszczepieni (albo jedno i drugie)” – zaznacza na Twitterze prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog.

Jak wyjaśniła, wskaźnik reprodukcji (R0) dla BF.7 jest bardzo wysoki - wynosi 10-18,6, co oznacza, że jedna osoba zakażona osoba może przenieść infekcję na 10-18 innych osób. Wskaźnik ten jest porównywalny do tego, jaki wykazuje wirus odry, uznawany za najszybciej roznoszący się patogen. „Dla porównania pierwsza wersja Omikronu miała R0 równy 5,08” – dodaje specjalistka.

Ze względu na to, że subwariant ten ma wysoki potencjał zakaźny, CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) przyznało mu oddzielną kategorię, co odróżnia go od BA.5.

Objawy zakażenia BF.7

Objawy zakażenia podtypem BF.7 są podobne do tych, jakie dają inne podwarianty Omikronu. Osoba zakażona może mieć objawy takie jak:

Jak wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, BF.7 wykrywa się także w innych krajach bez tak znaczących wzrostów zakażeń. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego w Chinach sytuacja wygląda inaczej. "Wysoki współczynnik R0 BF.7 może częściowo wynikać z niskiego poziomu odporności w chińskiej populacji" - tłumaczy ekspertka. Jedną z przyczyn może być np. fakt, że w Chinach stosowane są mniej skuteczne szczepionki inaktywowane przeciw SARS-CoV-2.