Tak stres odbija się na twoim poziomie cholesterolu. Nowe badania mówią jasno

2023-04-03 13:06

O ile delikatny stres może stać się kołem napędowym i motywacją do działania, o tyle długotrwały stres może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Okazuje się, przewlekły stres podwyższa poziom cholesterolu. Jak temu zapobiec?

Tak stres odbija się na twoim poziomie cholesterolu. Nowe badania mówią jasno
Autor: Getty Images Cholesterol a stres - co ich łączy?

Tak stres wpływa na zdrowie

Długotrwały stres powoduje utrzymanie się hormonów stresu (zwłaszcza kortyzolu), na wysokim poziomie. W konsekwencji może obciążać serce i inne narządy. Wysoki poziom kortyzolu grozi rozwojem chorób serca oraz podwyższeniem cholesterolu we krwi.

Kiedy sytuacja staje się przewlekła, z czasem nadmiar "złego" cholesterolu może gromadzić się go w tętnicach w postaci blaszek miażdżycowych, co grozi ich zatkaniem lub utrudnieniem przepływu krwi.

Zależność między wysokim poziome stresu a zwiększeniem poziomu cholesterolu dowiodło badanie obejmujące ponad 91 500 dorosłych uczestników. Osoby te pracowały różnych zawodach, z którymi związany był stały, wysoki poziom stresu. Po zbadaniu ich poziomu cholesterolu okazało się, że stres spowodował u nich znaczny wzrost poziomu cholesterolu LDL oraz spadek cholesterolu HDL. Część z uczestników badania przyjmowała nawet leki obniżające poziom cholesterolu.

Kontrola poziomu cholesterolu

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres sprzyja złym nawykom - stosowaniu używek oraz objadaniu się słodyczami lub słonymi przekąskami. Dlatego, spróbuj nad sobą zapanować i przede wszystkim wdrożyć kilka zasad do swojej diety.

Rzuć palenie oraz nie pij alkoholu. Ponadto postaw na żywność nieprzetworzoną, jedz dużo warzyw i owoców, a unikaj niezdrowych przekąsek.

Jeśli nasycisz swój organizm zdrową dietą, z pewnością twoje samopoczucie ulegnie polepszeniu.

Ponadto wybierz odpowiednie dla siebie sposoby na rozładowanie stresu. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Najlepiej zdecydować się na formę aktywności, która nie jest zniechęcająca, tylko przeciwnie - napawa dobrymi emocjami i nie stanowi przykrego obowiązku. Dla każdego będzie to coś innego: spacer, siłownia, bieganie, jazda na rowerze, basen, medytacja... opcji jest wiele. Zdecyduj się na taką, która poprawi ci humor.

Spotkaj się z przyjaciółmi. Nic nie napawa lepszymi emocjami, jak wyjście z kumplem na miasto, na zakupy, czy po prostu zwykłe spotkanie przy kawie.

Zrób sobie wieczór tylko dla siebie. Domowe spa i relaksująca muzyka pomogą pozbyć się negatywnych emocji i pozwolić na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego.

Jeśli wciąż nie potrafisz poradzić sobie ze stresem, nie bój się skorzystać z pomocy psychologa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki