Ta dieta łagodzi przebieg alzheimera. Naukowcy pełni nadziei

2023-08-25 13:58

Chorzy na alzheimera doświadczają zakłóceń rytmu okołodobowego. Objaw ten może nasilać się na wiele miesięcy przed rozpoznaniem tego schorzenia zwyrodnieniowego mózgu. Amerykańscy badacze odkryli sposób, który może znacząco przyczynić do jego złagodzenia.

Ta dieta łagodzi przebieg alzheimera. Naukowcy pełni nadziei
Autor: Getty Images Ta dieta łagodzi przebieg alzheimera. Naukowcy pełni nadziei

Coraz częściej u polskich pacjentów wykrywana jest choroba Alzheimera. Jak podał Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku 357 tys. osób zmagało się z tą przypadłością, która powoduje zmiany w mózgu prowadzące do utraty pamięci. Stopniowo niszczy zdolność myślenia i uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. W związku ze starzejącym się społeczeństwem przybywa chorych na alzheimera we wszystkich krajach europejskich.

U osób dotkniętych tą chorobą występują różne zakłócenia okołodobowe. Zalicza się do nich zmiany w cyklu snu i czuwania, zaburzenia funkcji poznawczych o dużym nasileniu, problemy w orientacji w miejscu i w czasie oraz trudności w zakresie zasypiania i utrzymania snu.

Najlepsza dieta przy alzheimerze

Według najnowszych doniesień naukowych post przerywany (inaczej dieta okienkowa lub okno żywieniowe) jest skuteczną i pomocną metodą w korygowaniu zaburzeń rytmu dobowego, obserwowanych w chorobie Alzheimera. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że posiłki spożywa się w określonych godzinach, a w pozostałych się pości.

Przez wiele lat badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wychodzili z założenia, że zaburzenia rytmu dobowego w alzheimerze są wynikiem neurodegeneracji. Ostatnia ich analiza rzuciła nowe światło na to zagadnienie. – Teraz dowiadujemy się, że może być odwrotnie. Zaburzenia rytmu dobowego mogą być jednym z głównych czynników wywołujących tę chorobę – wyjaśniła dr Paulla Desplats, autorka badania.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Badanie przeprowadzono z udziałem zwierząt. Myszom z grupy eksperymentalnej podawano pokarm w wyznaczonych przedziałach czasowych. Okazało się, że miały lepszą pamięć, były mniej aktywne nocy oraz zapadły w regularny i spokojny sen. Co więcej, wypadły też znacznie lepiej w testach na funkcje poznawcze niż gryzonie, które jadły o każdej porze.

Wpływ postu przerywanego na alzheimera

Podczas tych obserwacji uczeni dostrzegli różnice w ekspresji genów związanych z alzheimerem i zmniejszoną akumulacją patologicznych białek w mózgu myszy z grupy badawczej. Wyrazili nadzieję, że ich najnowsze ustalenia będzie można wdrożyć do praktyki klinicznej. Chodzi im o nowe zalecenia dotyczące zmiany stylu życia.

Zdaniem badaczy post przerywany jest strategią, którą ludzie mogą łatwo i natychmiast zintegrować ze swoim życiem. - Jeśli uda nam się powtórzyć nasze wyniki na ludziach, to podejście może być prostym sposobem na radykalną poprawę jakości życia osób z chorobą Alzheimera i tych, którzy się nimi opiekują – podsumowała Desplats.

Wyniki analizy ukazały się na łamach czasopisma "Cell Metabolism".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki