40 lat czekali na remont, w końcu się udało. Tak teraz wygląda jeden z największych SOR-ów w Polsce
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Bródnowskim po 40 latach został wyremontowany. Modernizacja oddziału trwała siedem miesięcy. Samorząd województwa mazowieckiego przekazał na ten cel 13 milionów złotych. Co się zmieniło?
Modernizacja SOR w Szpitalu Bródnowskim była konieczna
Wszystko przez wzrastającą liczbę mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy i wschodnich okolic stolicy. "SOR musiał zostać dostosowany do najnowszych standardów" - podkreślają urzędnicy w komunikacie.
- SOR Szpitala Bródnowskiego to jeden z najintensywniej funkcjonujących oddziałów tego typu nie tylko w Warszawie, ale wręcz w skali kraju. Mówimy o rocznej liczbie pacjentów od 30 do 50 tysięcy - mówi cytowana w komunikacie Teresa Maria Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.
- To ogromne zobowiązanie i stąd decyzja odnośnie modernizacji tak ważnej jednostki z obszaru medycyny ratunkowej. Nie zwiększamy liczby łóżek, ale znacząco podnosimy jakość pobytu naszych pacjentów oraz warunki pracy medyków - podkreśla.
SOR w Szpitalu Bródnowskim - co się zmieniło?
W ciągu ostatnich trzech lat SOR w Szpitalu Bródnowskim przyjął blisko 106 tys. osób potrzebujących pomocy medycznej. Wykonano też ponad 1,1 mln badań. W tym roku, mimo trwających prac, przyjęto już blisko 20 tys. pacjentów.
Remont i przebudowa trwały 7 miesięcy. Oddział zyskał:
- nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń
- dużą, wygodną poczekalnię dla pacjentów
- rejestrację do osobnej obsługi pacjentów samodzielnych oraz przywiezionych przez karetki
- gabinet segregacji medycznej
- strefę konsultacji z dziewięcioma gabinetami
- salę opatrunków
- salę terapii natychmiastowej
- salę resuscytacyjno-zabiegową
- pomieszczenie wstępnej intensywnej terapii
- salę obserwacji
Oddział będzie gotowy do przyjęcia pacjentów za dwa dni.
Inwestycja warta prawie 13 mln zł
Zakres zadania obejmował opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, dokumentacji projektowej, wykonanie robót budowlanych oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego. Planowany jest jeszcze zakup wyposażenia za niemal 700 tys. zł. Całkowita wartość dotacji wyniesie blisko 13,5 mln zł.