Szczepionki przeciw COVID-19 i grypie powodują udar? Są nowe ustalenia
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przedstawiła najnowszy raport na temat szczepionek przeciw COVID-19 i grypie. Przyjmowanie tych preparatów może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dotyczy określonej grupy pacjentów.
Według nowego raportu Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) szczepionki przeciw COVID-19 i grypie mogą nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia udarów spowodowanych zakrzepami w mózgu u osób w podeszłym wieku. Wskazano dwa warunki. Znikome ryzyko może wystąpić, jeśli oba preparaty są podawane równocześnie i gdy przyjmują je pacjenci powyżej 85. roku życia.
Szczepienie przeciw COVID-19 i grypie a ryzyko udaru
FDA przeanalizowała dane pacjentów, które pochodziły z bazy Medicare, czyli federalnego programu ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów w Stanach Zjednoczonych. To już drugie takie badanie, w którym ustalono, że jednoczesne szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie może zwiększać ryzyko udaru u seniorów.
W styczniu 2023 roku FDA oraz amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób poinformowały w oficjalnym komunikacie o wynikach badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania szczepionek Vaccine Safety Datalink. Wykazali w nich, że wystąpiło niewielkie ryzyko udaru u starszych seniorów po przyjęciu tego samego dnia szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer i szczepionki przeciw grypie (czterowalentnej lub z adiuwantem).
Następnie FDA postanowiła wnikliwie przejrzeć przypadki udarów u pacjentów w podeszłym wieku. W tej analizie wykorzystała dane pochodzące z systemu Medicare. Ustalenia są podobne do tych wcześniejszych. Istnieje niewielkie ryzyko udaru związanego z jednoczesnym podaniem obu wspomnianych preparatów. Chodzi o trzy przypadki udarów lub przemijających ataków niedokrwiennych na 100 tys. podanych dawek. Przyczyną tych zdarzeń mogło być przyjęcie szczepionki przeciw grypie lub szczepionki z adiuwantem.
Kardiolog skomentował doniesienia naukowe
Jak wykazali śledczy FDA w nowym badaniu, ryzyko udaru może nieznacznie wzrastać u pacjentów powyżej 65. roku życia po otrzymaniu dużej dawki preparatu przeciw grypie. Dotyczy to 1-2 przypadków udaru na każde 100 tys. szczepień.
Do tych ustaleń odniósł się kardiolog dr Steve Nissen z Cleveland Clinic w Ohio. Stwierdził, że ryzyko jest znikome. – Mam na myśli, że to trywialne w porównaniu z ryzykiem śmierci z powodu COVID-19 w grupie osób powyżej 85. roku życia – dodał. Co najmniej pięć innych niedawnych analiz nie wykazało żadnego dodatkowego udaru po szczepieniu przeciw COVID-19, grypie lub po przyjęciu jednocześnie obu preparatów.
Lekarz radzi: szczepienie można rozłożyć w czasie
Naukowcy podkreślili, że ustalenie ma charakter obserwacyjny i wciąż będą badać potencjalny związek między szczepieniami a udarami. Mimo tych ustaleń wyrazili nadzieję, że pacjenci będą się szczepić, ponieważ korzyści ze szczepienia w dalszym ciągu znacznie przewyższają ryzyko skutków infekcji.
– Ryzyko poważnej choroby związanej zarówno z grypą, jak i COVID-19 dla populacji o najwyższym ryzyku, czyli osób starszych, jest o wiele większe niż potencjalne zwiększone ryzyko związane ze szczepionką – skomentował w rozmowie z CNN dr William Schaffner, specjalista ds. chorób zakaźnych Uniwersytecie Vanderbilt.
Lekarz podkreślił jednak, że osoby, które mają obawy związane z ryzykiem wystąpienia udaru po przyjęciu preparatów przeciw COVID-19 i grypie, mogą szczepienie rozłożyć w czasie. Przyznał, że sam ma ponad 80 lat i zaszczepił się w tym samym czasie. Szczepionki podano mu w to samo ramię. Jak dodał Schaffner, nie odczuł żadnych reakcji niepożądanych.
Polecany artykuł: