Spałeś tyle godzin? Nie siadaj za kółkiem

2023-04-11 13:46

Brak snu jest szkodliwy dla zdrowia. Naukowcy dowiedli, że niewystarczająca liczba przespanych godzin stwarza także zagrożenie na drodze. Spałeś mniej niż 5 godzin? Lepiej zrezygnuj z prowadzenia pojazdu.

Spałeś mniej niż 5 godzin? Nie siadaj za kółkiem
Autor: Getty Images Spałeś mniej niż 5 godzin? Nie siadaj za kółkiem

Co jeśli możesz zostać ukarany grzywną lub stracić prawo jazdy za zmęczenie? Nowe badanie opublikowane w “Nature and Science of Sleep” wykazało, że jeśli ostatniej nocy spałeś mniej niż pięć godzin, prawdopodobieństwo wypadku samochodowego jest takie samo, jak po przekroczeniu dozwolonego limitu alkoholu.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Zdaniem ekspertów, do aż 20 proc. wszystkich wypadków samochodowych dochodzi w wyniku zmęczenia kierowcy. Co więcej, okazuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba wypadków spowodowanych przez alkohol znacząco spadła.

Mniej wypadków z powodu jazdy pod wpływem alkoholu

Z obserwacji ekspertów wynika, że spadek liczby wypadków samochodowych spowodowanych pod wpływem alkoholu miał miejsce z kilku powodów:

  • znaczna inwestycja w edukację publiczną
  • ogólnodostępne wskazówki dla kierowców, pomagające w ustaleniu, czy są zbyt nietrzeźwi, aby prowadzić
  • silne strategie egzekwowania prawa, w tym kontrole drogowe
  • szeroko nagłośnione sprawy sądowe dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu.

Jak zmniejszyć ryzyko wypadku w wyniku zmęczenia?

Naukowcy przeprowadzili badanie, aby dowiedzieć się, czy stosując podobną strategię, można zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych zmęczeniem na australijskich drogach. 

Na podstawie 61 unikalnych badań stwierdzono, że mniej niż 4 do 5 godzin snu w ciągu ostatnich 24 godzin wiąże się z przybliżonym podwojeniem ryzyka wypadku samochodowego. Jest to takie samo ryzyko wypadku, jakie obserwuje się u kierowców, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,05% .

Ryzyko wypadku znacznie wzrasta z każdą godziną snu utraconą poprzedniej nocy. Niektóre badania sugerują nawet, że kierowca, który nie spał poprzedniej nocy lub spał mniej niż 4 godziny, może być nawet 15 razy bardziej narażony na spowodowanie wypadku.

Badacze nie mają wątpliwości, że wymaganie od kierowców pewnej ilości snu, zanim usiądą za kierownicą to dobry pomysł. 

Niestety, w wielu przypadkach przestrzeganie minimum 5 godzin snu w ciągu dobry może być niewykonalne. Dotyczy to między innymi świeżo upieczonych rodziców , pracowników zmianowych i osób z zaburzeniami snu. 

Co może pomóc?

Aby uniknąć wzrostu liczby wypadków z powodu zmęczenia, warto położyć większy nacisk na edukację publiczną i wyposażyć kierowców we wskazówki dotyczące tego, jak unikać jazdy w stanie zmęczenia. Przydatne mogą się okazać proste do zastosowania porady dotyczące tego, jak zdecydować, czy kierowca jest zbyt zmęczony, aby prowadzić.

Jak uniknąć zmęczenia podczas jazdy samochodem? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę w aucie - nie może być w nim zbyt ciepło, ponieważ wysoka temperatura działa usypiająco. Jeśli nie masz klimatyzacji, uchylaj od czasu do czasu okno podczas jazdy - świeże, chłodne powietrze doskonale przewietrzy zarówno samochód, jak i twoją głowę.

Jeżeli jedziesz ze współpasażerami, poproś ich o pomoc w utrzymaniu skupienia. Rozmawiaj, śpiewaj, słuchaj muzyki. Pomocne mogą również okazać się audiobooki lub ciekawe podcasty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki