Sód ukryty w środkach przeciwbólowych może być niebezpieczny dla osób chorujących na serce

2022-02-25 15:23

Rozpuszczalne środki przeciwbólowe mogą przynieść ulgę w bólu, ale jak wskazuje nowe badanie – mogą być także nieoczekiwanym źródłem dużej ilości sodu.

zbliżenie na kobietę, która trzyma szklankę wody i lek przeciwbólowy
Autor: Getty Images

Z każdym pół gramem paracetamolu możesz przyjąć około 0,4 grama sodu, czyli jednego z głównych składników soli. To nic nowego, że sód jest składnikiem leków, szczególnie tych rozpuszczanych w wodzie, ponieważ właśnie tego typu środkom pomaga rozpuścić się w płynie. Jednak okazuje się, że przyjmując maksymalną dzienną dawkę rozpuszczalnego paracetamolu, możemy z łatwością przekroczyć zalecane dwa gramy sodu dziennie.

Badanie populacyjne w Wielkiej Brytanii sugeruje, że nawet w przypadku osób, które nie cierpią na nadciśnienie tętnicze, nadmiar sodu może mieć negatywny wpływ na organizm, zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy. W analizach porównywano dane dt. zdrowia prawie 300 tys. dorosłych w wieku powyżej 60. roku życia. Niektórzy z nich mieli wysokie ciśnienie krwi. Każdemu przepisano popularny środek przeciwbólowy.

Okazało się, że osoby, którym przepisano preparaty przeciwbólowe z sodem do codziennego stosowania, były znacznie bardziej narażone na zawał serca, udar, niewydolność serca i śmierć w ciągu roku później. Choć bez bliższego przyjrzenia się pacjentom nie jest jasne, jak wysokie spożycie soli może wpływać na uzyskane wyniki, liczne wcześniej przeprowadzone badania wskazują na związek pomiędzy poziomem sodu a chorobami układu sercowo-naczyniowego u osób z wysokim ciśnieniem.

Autorzy analiz zwracają uwagę także na inny aspekt. Ich badanie sugeruje, że osoby z normalnym i wysokim ciśnieniem krwi mogą być narażone na podobne ryzyko problemów z sercem po dodaniu do swoje codziennej diety dodatkowej dawki soli. Ryzyko co prawda wzrosło tylko o pewien procent, ale na poziomie populacji jest nadal znaczące.

Potrzebne będą dalsze analizy badawcze, które pozwolą ustalić, czy to właśnie dawka sodu doprowadziła do podwyższonego ciśnienia krwi. Tym bardziej, że wcześniejsze wyniki badań oceniających wpływ leków nasączonych sodem na ciśnienie były niejednoznaczne. Jednak już naukowcy ostrzegają lekarzy i pacjentów, by byli świadomi, że niektóre leki mogą przekraczać zalecenia dt. spożycia sodu.

- Chociaż Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wymaga, aby wszystkie leki dostępne bez recepty powinny oznaczać zawartość sodu, nie wydano żadnego ostrzeżenia o potencjalnie szkodliwym wpływie paracetamolu zawierającego sód na ryzyko nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych i śmierci. Wyniki sugerują ponowne przyjrzenie się profilowi bezpieczeństwa paracetamolu musującego i rozpuszczalnego – powiedział dr Chao Zeng ze szpitala Xiangya i Central South University w Chinach.

Oczywiście istnieją pewne formy rozpuszczalnego paracetamolu, które nie zawierają sodu, dlatego mogą być świetną alternatywą dla osób, które oczekują szybkich efektów bez możliwych długotrwałych wad wynikających z ich stosowania.

- Istnieje pilna potrzeba ochrony konsumentów przed tymi zagrożeniami – apelują autorzy artykułu. W ich opinii „najbardziej prawdopodobną i skuteczną strategią będzie prawdopodobnie obowiązkowe oznaczanie wszystkich leków zawierających znaczne ilości sodu etykietą ostrzegawczą z przodu opakowania”.

Naukowcy wskazują także na podnoszenie świadomości społeczeństwa i lekarzy na temat ukrytego sodu w lekach. - Ludzie powinni zwracać uwagę nie tylko na spożycie soli w żywności, ale także nie przeoczyć ukrytego spożycia soli w lekach znajdujących się w ich gabinecie – apeluje dr Zeng.

Badanie zostało opublikowane w European Heart Journal.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?