Smartwatch może wykryć chorobę serca. Wystarczy mu 15 sekund
Jeśli jesteś posiadaczem tego popularnego gadżetu, musisz wiedzieć, że może uratować twoje życie. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy twierdzą, że smartwatch może wskazać na znak ostrzegawczy świadczący o rozwoju poważnych chorób kardiologicznych. Wszystko dzięki jednej ważnej funkcji tych urządzeń.
Inteligentne zegarki mają wiele przydatnych funkcji. Jedna z nich może okazać się niezwykle ważna w kontekście zdrowia. A konkretnej - zagrożenia związanego z niebezpiecznymi schorzeniami serca.
Smartwatch może uratować życie?
Choroby serca nadal stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Niestety, wielu pacjentów jest diagnozowana zbyt późno. Wówczas zauważalne są już poważne uszkodzenia serca i nerek oraz inne powikłania związane z tymi zdrowotnymi problemami.
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "European Heart Journal - Digital Health" wykazało, że ważny sygnał ostrzegawczy niewydolności serca i migotania przedsionków mogą dostrzec użytkownicy inteligentnych zegarków.
W analizach wzięło udział ponad 83 tys. osób, a ich wynik wskazuje, że nieprawidłowości związane z nieprawidłową pracą serca jest w stanie wykryć EKG w smartwatchu.
Choć uczestnicy analiz byli monitorowani przez elektrody umieszczone na ciele, zdaniem ekspertów sam odczyt jest podobny do tego, który generuje inteligentny zegarek. Wystarczy tylko, że użytkownik włączy funkcje pomiaru tętna i przez 15 sekund będzie obserwował wykres uderzeń serca.
Jeśli wysokie pionowe skoki we wzorze EKG, czyli uderzenia serca, są zbyt blisko siebie, tworząc odwróconą literę "V", to może wskazywać na poważne problemy kardiologiczne związane z niewydolnością serca.
Gdy taka sytuacja zdarza się raz na 15 sekund - zdaniem autorów analizy – może zdarzyć się także tysiące razy w ciągu dnia, co wiąże się z dużym obciążeniem narządu.
"Oferują ekscytującą przyszłość"
Zdaniem naukowców ok. jedna na 50 osób w średnim wieku cierpi na tego typu nieregularne bicie serca. To może sygnalizować ryzyko niewydolności narządu. Już sama świadomość tego problemu daje możliwości dokładniejszego monitorowania zdrowia serca.
Kierownik badania dr Michele Orini z Institute of Cardiovascular Science na University College London zaznacza, że wczesne wykrywanie niebezpiecznych objawów, jest niezwykle ważne, a przydatne w tym mogą okazać się właśnie smartwatche.
- Inteligentne zegarki oferują ekscytującą przyszłość, pomagając ludziom wcześnie wykrywać pojawiające się problemy z sercem, tak aby osoby z większym ryzykiem niewydolności serca mogły podjąć kroki takie jak więcej ćwiczeń i poprawienie diety – wyjaśnił ekspert.
To jednak nie wszystko. Zdaniem autorów badania smartwatch może również wskazywać prawdopodobieństwo migotania przedsionków, których głównymi objawami są zawroty głowy i duszności. To odkrycie potwierdza wcześniejsze wyniki innych prac naukowych nad tym aspektem.
W kolejnym kroku naukowcy chcieliby, aby producenci tego typu urządzeń, dostarczali użytkownikom stosowane alerty, by nie musieli samodzielnie interpretować wyników.
Choć smartwatch może pomóc w wykryciu nieprawidłowości związanych z pracą serca, naukowcy podkreślają, że nadal EKG wykonane w gabinecie lekarskim jest dokładniejsze.